TÜRKİYE’DE BİR İLK ODA AİDATLARINDA İNDİRİME GİDİLDİ

Okunma: 273
GÜNCEL 1 Ağustos 2022 11:25
Videoyu Aç TÜRKİYE’DE BİR İLK ODA AİDATLARINDA İNDİRİME GİDİLDİ
A
a

TÜRKİYE’DE BİR İLK ODA AİDATLARINDA İNDİRİME GİDİLDİ

Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Odası (EKKOB) önemli bir ilke imza attı. Ekonomideki gelişmeler göz önünde bulundurularak ilk kez oda aidatlarında indirime gidildi.
Bütçe dengesini bozmadan, projelere de devam edebilecek şekilde üyelere nasıl daha fazla destek olabileceklerini planladıklarını söyleyen Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Odası Başkanı Ferhat Evsen, “2022 cari yılı, yıllık aidat gelirlerimizi bir önceki dönem ile aynı kalacak şekilde belirledik. Üyelerimizin ödedikleri yıllık aidat tutarlarında indirim gerçekleştirdik” dedi.
UMUTSUZ OLMA LÜKSÜMÜZ YOK
Son dönemlerde ekonomide yaşanan gelişmelere değinen Evsen; “Odaya başkan olduğum ilk günden buyana bizlerin oda başkanı olarak umutsuz ve kötümser olma lüksümüzün olmadığını söylüyorum. Omuzlarımızda büyük bir sorumluluk taşıyoruz. Çalışanlarımıza, tedarikçilerimize, müşterilerimize, ailelerimize, yaşadığımız kente ve ülkemize karşı sorumluyuz. Biz, daha çok insanımıza iş ve aş imkânları oluşturmayı tercih ediyoruz. Çünkü biz rahatı değil mücadele etmeyi ve risk üstlenerek üyelerimize faydalı olmayı tercih ediyoruz” diye konuştu.
ÜYELERE MÜJDELİ HABER
2022 yılı bütçesini yaparken üzerinde en titizlikle durdukları konunun üye aidatları ve hizmet kalemleri ile ilgili ücretlerin belirlenmesi olduğunu ifade eden Evsen, “Bütçe dengemizi bozmadan, üyelerimize bu konuda nasıl daha fazla destek olabileceğimizin planlamasını yapmak bizim için çok önemliydi. Bu nedenle; 2022 yılı cari yıl, yıllık aidat gelirlerimizi bir önceki dönem ile aynı kalacak şekilde üyelerimizin ödedikleri yıllık aidat tutarlarında indirim gerçekleştirdik.” dedi.
Aidat ödemeleri hakkında bilgilendirme yapan Evsen sözlerini şöyle sürdürdü: “Üyelerimizin aidatları  mevzuat gereği asgari ücrete bağlı olduğu için bu aidat, brüt asgari ücretin %10’undan az olamayacağı için son asgari ücret zammına bağlı olarak 647 Lira 10 kuruşa yükseltilmişti. Bu da esnafımıza artı bir yük oluşturmuştu. Oda olarak ekonomideki gelişmeleri de göz önünde bulundurarak Ticaret İl Müdürlüğüne bu miktarın tekrardan düşürülmesi için dilekçe ile başvurduk. Bu gün başvurumuzun kabul edildiğini ve sadece ilimizde de değil tüm Türkiye’de uygulamaya geçtiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Esnafımıza hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
bakishaber