İHH RAMAZAN ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Okunma: 38
GÜNCEL 12 Nisan 2021 11:10
Videoyu Aç İHH RAMAZAN ÇALIŞMALARINA BAŞLADI
A
a

İHH RAMAZAN ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Her yıl geleneksel olarak Ramazan ayı öncesinde yardım çalışmalarını hızlandıran İHH Elazığ İnsani Yardım Derneği bu kapsamda Elazığ merkez başta olmak üzere Kovancılar, Karakocan, Palu ve Maden ilçelerinde daha önceden tespitleri yapılmış olan yetim, fakir ve mültecilere yönelik Ramazan kumanya paketi ve un yardımına başladı.
 
İHH tarafından Ramazan boyunca 3000 aileye ve toplamda 15 bin kişiye gıda kolisi, alışveriş çeki nakit ve un yardımının yanı sıra 1300 kişiye bayramlık kıyafet ve ayakkabı alışverişi yardımında da bulunulacak.
 
Yardımlar hakkında bir açıklamada bulunan IHH Elazığ İnsani Yardım Derneği Elazığ Temsilcisi Metin Kılıç, yardım çalışmaları kapsamında Elâzığ IHH olarak Ramazan ayında mazlum ve muhtaç coğrafyalarda da yardımlar yapacaklarını, her yıl olduğu gibi bu yıl da Arakanda binlerce mülteci kardeşimize iftar programı ve kumanya dağıtımı gerçekleştireceklerini belirtti. Daha önceki yıllarda düzenlenen iftar programlarının pandemi dolayısıyla düzenlenememesi yönünde karar aldıklarını vurgulayan Kılıç, Ramazan sebebiyle 1000 aileye iftarlık ulaştırılarak onların iftar heyecanlarına ortak olunacağını kaydetti. Kılıç sözlerini şöyle tamamladı “Dün olduğu gibi bugünde hayırda köprü olan İHH Elazığlı hemşerilerimizin desteklerini beklemektedir. Bir yetimin mağdur ve ihtiyaç sahibinin yüzünü güldürmek istiyorsanız sizi İstasyon caddesindeki İHH büromuza bekliyoruz. Ayrıca hayırsever hemşerilerimiz yardım ve her türlü konuda 0541 631 23 21 nolu telefondan bize ulaşabilirler”.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat