F.Ü. İLE SAVUNMA SANAYİİ BAŞKANLIĞI ARASINDA SÖZLEŞME İMZALANDI

Okunma: 38
GÜNCEL 17 Eylül 2021 13:01
Videoyu Aç F.Ü. İLE SAVUNMA SANAYİİ BAŞKANLIĞI ARASINDA SÖZLEŞME İMZALANDI
A
a
Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor (Y3) 2. Dönem Ödül ve 3. Dönem Yarışmaları İmza Töreni, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 3. Dönem projelerinin yürütücülüğü Fırat Üniversitesi, İTÜ ve ODTÜ tarafından gerçekleştirilecek.
 
Savunma Sanayii Başkanlığı’nda düzenlenen törene; Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Savunma Sanayii Başkan Yardımcıları, firmaların genel müdürleri, akademisyenler ve basın mensupları katlım sağladı.
 
Törende konuşma yapan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Savunma Sanayii Başkanlığı olarak, Savunma Sanayiinde Tam Bağımsız Türkiye için; yüksek kabiliyetli sanayi altyapısı oluşturmak, yerli ve milli üretimde öncü olmak başlıca hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Şu ana kadar 47 Ar-Ge Projesini başarıyla tamamladık, 62 proje ise halen devam etmektedir. Ar-Ge Projelerimizin toplam bütçesi 3.5 Milyar TL’dir. Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor programımızın yeni dönemi için ODTÜ, İTÜ ve Fırat Üniversitesi olmak üzere üç farklı üniversite ile üç yarışma daha planlamış bulunmaktayız. Birazdan onların da imzalarını atacağız” dedi.
 
Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş ise “Fırat Üniversitesi olarak teknolojiyi yakından takip ediyor ve özellikle yazılıma büyük bir önem veriyoruz. Biliyoruz ki yazılım ve yapay zeka teknolojilerinde gelişen ve bu teknolojilerle dönüşüm sağlayan ülkelerin yakın bir gelecekte diğer ülkelere göre üstünlük sağlayacaktır. Bizler de Fırat Üniversitesi olarak bu noktada elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. İmzalayacağımız yarışma projesini üniversitemiz adına yürütecek Doç. Dr. Galip Aydın ve Dr. Öğr. Üyesi Betül Ay hocalarımıza ve emeği geçen tüm akademisyenlerimiz ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
Gerçekleştirilen konuşmalarının ardından imza törenine geçildi. Programın 3. döneminde 3 ayrı yarışmanın yürütücülüğünü 3 üniversite yapacak. Bu kapsamda; Savunma Sanayii Başkanlığı’nın iştiraki olan SSTEK A.Ş. ile üniversiteler arasında sözleşmeler imzalandı.
 
Fırat Üniversitesi ile Üretici Çekişmeli Ağlar (GAN) ile Sentetik Veri Üretimi, İTÜ ile Pekiştiricili Öğrenme Tabanlı Sürü Stratejisi Geliştirme, ODTÜ OGAM ile Hareketli Hedef Takibi için Güzergâh Birleştirme konularında 3 adet yarışmanın sözleşmeleri imzalanarak süreç başlatıldı.
 
Savunma Sanayii Başkanlığı ile Fırat Üniversitesi arasındaki sözleşmeye; Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş ve ilgililer imza attı.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat