ELAZIĞ'DAN KISA KISA

Okunma: 1548
SERİ İLANLAR 14 Kasım 2016 09:51
Videoyu Aç ELAZIĞ'DAN KISA KISA
A
a

ELAZIĞ'DAN KISA KISA

Elazığ Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, halkın huzurunu bozan ve yaşam kalitesini düşüren koşullara yönelik gerçekleştirilen denetim ve incelemeleri sürdürüyor.
Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Zabıta Müdürlüğü ekipleri, şehir genelinde farklı noktalarda tespit edilen ve sokak aralarında gelişigüzel terk edilerek görüntü kirliliğine yol açan hurda araçlara yönelik bir dizi denetim gerçekleştirdi.
Gerçekleştirilen denetimler sonucunda kamuya ait alanları işgal ettiği tespit edilen, kaldırılmaları yönünde tebligat verilen ve yasal süre içerisinde kaldırılmayan hurda araçlar çekici marifetiyle kaldırılarak hurda depolarına nakledildi.
Çim serim çalışmalarına devam ediliyor
Elazığ Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, park, bahçe ve orta refüjlerdeki alanları yeşillendirme çalışmalarını sürdürüyor.
Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri daha yeşil bir Elazığ hedefi doğrultusunda kentin farklı noktalarında tamamladığı park ve yürüyüş alanlarında, ağaç ve bitki dikiminin yapılmasının ardından, günümüz peyzaj yöntemlerinin en çok kullanılan tekniklerinden biri olan hazır rulo çim serim çalışması gerçekleştiriyor.
Yapılan peyjaz düzenlemeleri kapsamında Ataşehir, Sürsürü ve Cumhuriyet mahalleleri içerisindeki park alanlarının rulo çim serim işlemini tamamlayan ekipler, Ulukent, Doğukent, Çatalçeşme ve Abdullahpaşa mahallelerindeki parkların rulo çim serim işleminin tamamlanması için çalışmalarına devam ediyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat