AŞILANMA YAŞI 16' YA KADAR DÜŞTÜ

Okunma: 39
GÜNCEL 27 Ekim 2021 10:34
Videoyu Aç AŞILANMA YAŞI 16' YA KADAR DÜŞTÜ
A
a

AŞILANMA YAŞI 16' YA KADAR DÜŞTÜ

Pandemi süreci devam ederken aşılmanın etkisi hergün vurgulanmaya devam ediyor. Başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere birçok doktor açıklamalarda bulunurken COVİD-19 tedbirleri kapamında aşılamanın en önemli etken olduğunu dile getiren Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Öğretim Üyesi Prof.Dr.Kutbettin Demirdağ;

“Bugün ilimize baktığımızda aşılanma oranı yüzde 60’ın üzerinde. Bu yeterli değil. Aşılanmada ilimizin yüzde 80’in üzerine çıkması gerekiyor. Bunu sağladığımız zaman ilimizi şu anda bulunduğu turuncu renkten sarı renge taşımış oluruz. Aşılanmada en önemli görev gençlerimize düşüyor. Çünkü onlar taşıyıcı durumundalar. Aşı olmadıkları takdirde hem kendilerini riske ediyorlar hem de taşıyıcı olmaları nedeniyle ailelerini ve çevrelerini risk altına alıyorlar. Bunun önlenmesi adına 16 yaşından itibaren aşı olması gereken tüm vatandaşlarımızın bu sorumluluklarını ihmal etmeden yerine getirmeleri gerekiyor. Aşı, ister Sinovac ister Biontec olsun, vatandaşlarımızın hastalığa karşı korunmasında en etkili ilaç. Aşı ile vücudumuz hastalığa karşı antikor üreterek hastalığa yakalanma riskini azalttığı gibi hastalığa yakalanması durumunda da daha hafif geçirmesini sağlıyor. Bugün bize gelen hastaların çok büyük bir bölümü aşı olmamış vatandaşlarımızdan oluşuyor. Bu vatandaşlarımızın tedavisi de zorlu geçiyor. Aşılanmış olan vatandaşlarımız ise daha hafif bir tedavi ile şifa buluyorlar. Sağlık Bakanlığımız bu çalışmayı yakından takip ediyor. Aşı olan vatandaşlarımızın aşıya karşı dirençlerinin olmasına bakmaksızın girdikleri ortamlarda mutlaka maske mesafe ve hijyen kurallarına da uymak zorundalar. Ben aşılıyım bana bir şey olmaz denilmemeli.Virüs mutasyona uğruyor ve yeni sıkıntılar ortaya çıkıyor. Bunun da dikkate alınması gerekiyor. Aşının belirli bir süre sonra etkisini azaltması karşısında bakanlığın ikazlarını dikkate alarak 3. Doz aşılanmasını da yaptırması gerekiyor.

AŞILANMA YAŞI 16' YA KADAR DÜŞTÜ

Bugün ülkemizde aşılanma yaşı 16’ya kadar düştü. Bu gençlerimizin aşı olması demek. Gençlerimiz mutlaka aşılarını yaptırmalı. Çünkü gençler aşı olmaz ise taşıyıcı konumunda olabilirler. Bu durum da hem kendilerinin geleceklerini tehdit edecek hastalıklara zemin hazırlayacak hem de başta ailesi olmak üzere çevresini riske atmasına neden olacak. Bunun olmaması adına gençlerimizin bu konuya son derece duyarlı olmaları gerekiyor.Aşı olunmaması belki bugün bir olumsuzluk yaratmaz ancak ileriki yaşlarda önemli sıkıntıların yaşanmasına neden olabilir. Tedbirler dün nasıl olumlu bir tablo oluşturdu ise, bu tedbirlere yeni uyulması ile birlikte yeniden artış göstermeye başlayan tablo aşağıya çekilecektir. Nedir bu tedbirler? Öncelikli olarak aşı. Ardından da aşı olmuş olsun veya olmasın maske mesaje ve hijyen. Kapalı mekanlarda mutlaka bu önlemlere uyulmalı. Okullarımızda ve üniversitede bu kuralar ihlal edilmemeli. Süreç ile birlikte hayatımıza giren ve cep telefonlarına bakanlık tarafından uygulaması yüklenen Hayat Eve Sığar sayfası her gün kontrol edilmeli ve bakanlıktan gelen uyarılar var ise bu uyarılar doğrultusunda hareket edilmeli. Toplum olarak bu konuda hem duyarlı hem de bilgili olmamız yapılan mücadelenin hedefine ulaşmasını sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat