AÇIK: ELAZIĞ HALKI BÖLGEYE ÖRNEK OLMALI

Okunma: 56
YEREL HABER 18 Ekim 2021 12:01
Videoyu Aç AÇIK: ELAZIĞ HALKI BÖLGEYE ÖRNEK OLMALI
A
a

AÇIK: ELAZIĞ HALKI BÖLGEYE ÖRNEK OLMALI

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Covid-19 haritasında yüzde 63,4 aşılanma oranıyla turuncu kategoride olan Elazığ’daki hemşehrilerine önemli uyarılarda bulundu. Covid-19 pandemisini yenmenin tek yolunun aşı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Açık, “Bir an önce maskesiz hayata dönmek, çocuklarımızı güvenle okula göndermek, dükkanlarımızın kepenklerini gönül rahatlığıyla açık tutmak için aşılarımızı olmalı, mavi kategorideki iller arasında yerimizi almalıyız” dedi.
Türkiye’de ilk Covid-19 aşısını 13 Ocak 2021 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca oldu. Aradan geçen 10 aylık sürede 114 milyon doza yakın aşı yapıldı, Türkiye genelinde iki doz aşı yaptıranların oranı yüzde 76’ya ulaştı. Ancak özellikle Batı illerinde aşılanma oranı mavi kategoriyi gösteren yüzde 75 seviyesini geçerken Doğu illerinde bu oran daha düşük kaldı.
AÇIK: SAĞLIKLI GÜNLERE DÖNMEK BİZİM ELİMİZDE
Elazığ da yüzde 63,4 çift doz aşılanma oranı ile henüz turuncu kategoride yer alan iller arasında yer alıyor. Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Elazığ’daki aşılanma oranının halen arzu edilen seviyeden düşük olması nedeniyle hemşehrilerine önemli uyarılarda bulunarak, herkesi Covid-19 aşısı olmaya davet etti. Türkiye’de ilk vakanın görülmesinin üzerinden 19 ay geçtiğini hatırlatan Prof. Dr. Yasemin Açık, “Bu süre boyunca sevdiklerimizi, yakınlarımızı kaybettik. Maskelerimizin ardında yaşıyor, çocuklarımıza dahi sarılamıyoruz. Oysaki bir an önce Covid-19 öncesindeki sağlıklı günlerimize dönmek yine bizim elimizde. Eğer çocuklarımızı güvenle okula göndermek, komşularımızla eskisi gibi bir arada olmak, dükkanlarımızın kepenklerini gönül rahatlığıyla açık tutmak istiyorsak vakit kaybetmeden aşılarımızı olmalı, mavi kategorideki iller arasında yerimizi almalıyız” dedi. Elazığ halkının Covid-19 aşısıyla ilgili olarak özellikle sosyal medyada dolaşan kulaktan dolma bilgilere itibar etmemesi gerektiğinin altını çizen Açık, “Bu topraklar bugüne kadar çok sayıda bilim insanı çıkardı, akademik eğitim alan binlerce öğrenciye ev sahipliği yaptı. Şimdi olduğu gibi bundan sonra da yalnızca bilime ve bilimsel çalışmalara güvenmeliyiz. Kulaktan dolma bilgilerin kimseye hiçbir faydası olmaz. Tam aksine bu yalan yanlış sözleri Covid-19’a karşı verilen mücadelemizde bizi geriye götürür” dedi. Elazığ’ın yanı sıra bölgedeki illerde de aşılanma oranının Türkiye ortalamasının altında olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Açık, “Başta komşu iller olmak üzere bölgedeki düşük aşılanma oranı sağlığımızı tehlikeye atıyor. Elazığlı hemşehrilerimi ve bölgedeki tüm vatandaşlarımızı bir an önce aşılarını olmaya davet ediyorum. Elazığ halkının bölgeye örnek olacağına ve bu zor günleri hep birlikte aşacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat