29 EKİM NEDENİYLE BAZI YOLLAR ULAŞIMA KAPATILACAK

Okunma: 39
YEREL HABER 27 Ekim 2021 12:34
Videoyu Aç 29 EKİM NEDENİYLE BAZI YOLLAR ULAŞIMA KAPATILACAK
A
a

29 EKİM NEDENİYLE BAZI YOLLAR ULAŞIMA KAPATILACAK

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle şehir genelinde yapılacak  kutlamalar trafikte yol kapanmalarına neden olacak. Konuyla ilhili açıklamalarda bulunan Elazığ Valiliği:

“29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Elazığ Valiliği önünde gerçekleştirilecek prova ve tören programı kapsamında alınacak olan emniyet tedbirlerine esas olmak üzere;

27 Ekim 2021 Çarşamba günü 08.00 Valiliğe – 13.00 saatleri arasında yapılacak olan prova ile 29 Ekim 2021 Cuma günü 08.00 – 14.00 saatleri arasında düzenlenecek tören programları esnasında, Karayolları girişi ile Ahmet Aytar Üst Kavşağı arasında kalan Zübeyde Hanım Caddesi ile bu güzergaha bağlantısı bulunan ara/bağlantılı sokak girişleri trafik akımına kapatılacak ve parklanmaya müsaade edilmeyecektir.

Belirtilen günler ve zaman dilimlerinde trafiğe çıkacak ve toplu taşıma araçlarını tercih edecek vatandaşlarımız ile 112 – 187 gibi acil müdahale araçlarının kullanıldığı kamu kurum ve kuruluşlarına önemle duyurulur.” 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat