SMA Değil, Başak Kazandı

Okunma: 54
GÜNCEL 23 Haziran 2022 10:52
Videoyu Aç SMA Değil, Başak Kazandı
A
a

SMA Değil, Başak Kazandı

SMA Değil, Başak Bebek Kazandı

SMA Tip 1 ölümcül kas hastası Başak bebek için başlatılan kampanyada sona gelindi. Uzun ve yorucu bir 9 ayın ardından kazanan Başak bebek oldu. Başak bebek için 9 aydır mücadele eden gönüllüler kampanyanın bitesi hep birlikte kutladı.

SMA Hastası Başka Bebek’in tedavisi için gereken para toplandı. Uzun ve meşakkatli yolda kazanan SMA değil başak bebek oldu. Kampanya başından bu yana gerek sosyal medyada gerekse yapılan etkinliklerle bu mücadelenin her anında Başak’ın yanında olan gönüllüler kampanyanın % 100’e ulaşmasını hep birlikte kutladı. Başak Bebek Henüz 9.5 aylıkken başlayan kampanya 9 ay içerisinde tamamlandı. Başak bebek ve daha onlarca SMA Hastası Türkiye’nin tek yürek olmasıyla çok küçük rakamlarla ve yurt dışındaki gurbetçilerin destekleri ile sağlığına kavuşuyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat