Seçim Senaryoları

Okunma: 64
GÜNCEL 22 Haziran 2022 14:58
Videoyu Aç Seçim Senaryoları
A
a

Seçim Senaryoları

Polimetre tarafından yapılan çalışmayla 9 farklı senaryoya göre partilerin ve ittifakların en iyi ve en kötü seçim senaryoları değerlendirildi.Polimetre’nin 19 Haziran’da yayımladığı son çalışması, “Bugün Seçim Olsa” siyasi partiler arasında yapılması muhtemel olan Ortak Listelerin, milletvekili dağılımına etkisini hesaplıyor. Buna göre dokuz senaryoya ve D’Hondt Sistemine göre İttifakların (Ortak Listelerin) ve partilerin her ilde kazanacakları milletvekili sayılarının hesaplanmasına yer verildi.

Polimetre analizine göre ittifakların çıkarabileceği en düşük ve en yüksek milletvekili sayıları:

Milletvekili Seçimi, “Yeni Yasaya Göre” yapılırsa:
 • “Cumhur İttifakı”: 222-293 arasında
 • HDP: 67-87 arasında
 • “Millet İttifakı”: 229-301 arasında milletvekilliği kazanıyor.
 
Gerçekleşme olasılıkları çok düşük olan, Muhalefet Partilerinin her birinin tek başına seçime girdiği (S8 ve S9) senaryolar hariç tutulduğunda, ittifakların çıkartacakları hesaplanan en az ve en çok milletvekili sayıları tablo 1  gösterilmektedir.
 • Cumhur İttifakı’nın 222-253
 • Millet İttifakının 271-301
 • HDP’nin 67-87 arasında milletvekili çıkartacağı hesaplanmaktadır.

Tablo 2 : 9 farkı senaryo

İttifak Analizleri Tablo 2’de detaylandırılan 9 senaryoya göre yapılmaktadır.

İttifaklar için en iyi ve en kötü senaryolar:

Cumhur İttifakı için:

 • En iyi senaryo 293 milletvekili çıkartacağı S9
 • En kötü senaryo da 222 milletvekili çıkartacağı S11 Senaryosudur
 • S8 ve S9 Senaryolarının gerçekleşme olasılığının çok az olduğu dikkate alındığında, beklenen milletvekili sayısının 222-253 arasında değişeceği söylenebilir.

Millet İttifakı için:

 • En iyi senaryo 301 milletvekili çıkartacağı S7, “Eski Yasa Senaryosudur”.
 • En kötü senaryo da 229 milletvekili çıkartacağı S9
 • S8 ve S9 Senaryolarının gerçekleşme olasılığının çok az olduğu dikkate alındığında, beklenen milletvekili sayısının 271-301 arasında değişeceği söylenebilir.

HDP için:

 • En iyi senaryo 87 milletvekili çıkartacağı S13
 • En kötü senaryo 67 milletvekili çıkartacağı, “2018 Yasası Senaryosudur”

Partiler için en iyi ve en kötü senaryolar:

• AKP+MHP için en iyi senaryo: “Cumhur Ortak Listesi Karşısında, Diğer Partilerin Tek Başlarına Seçime Girdikleri (S9) Senaryosudur“. Bu senaryoda 293 milletvekili çıkartırlar.
• AKP+MHP için en kötü senaryo: “Cumhur Ortak Listesi Karşısında, 6’lı Millet İttifakını HDP’nin Desteklediği (S11) Senaryosudur“. Bu senaryoda 222 milletvekili çıkartabilirler.
• Gerçekleşme olasılığı en yüksek senaryo: “Bazı İllerde HDP Tarafından Desteklenecek 5’li Millet Listesi Senaryosu (S13)” olduğu düşünülmektedir. Bu senaryoda AKP+MHP’nin çıkartacağı milletvekili sayısı 242 olarak hesaplanmaktadır.
• CHP için iyi senaryolar: “6’lı veya 5’li, HDP Destekli veya Desteksiz Millet Listesi Senaryoları (S10-S11-S12- S13)” arasında önemli fark gözükmemektedir. Bu senaryolara göre CHP’nin 181-185 arasında milletvekili çıkartacağı hesaplanmaktadır.
• CHP için kötü senaryolar: “HDP Destekli veya Desteksiz, 3’lü Millet Listesi Senaryolarıdır” (S14-S15). Bu senaryolarda çıkartabileceği milletvekili sayısı 169 olur.
• İYİ Parti için iyi senaryolar: “HDP Destekli veya Desteksiz 6’lı Millet Listesi Senaryolarıdır” (S10-S11). Bu senaryolarda IYI’nin çıkartacağı milletvekili sayısı 78 olarak hesaplanmaktadır.
• İYİ Parti için kötü senaryolar: “HDP Destekli veya Desteksiz, 3’lü Millet Listesi Senaryolarıdır” (S14-S15). Bu senaryolarda IYI’nin çıkartacağı milletvekili sayısı 56-57 olarak hesaplanmaktadır.
• HDP için iyi senaryolar: Millet Listesiyle birlikte hareket ettiği senaryolardır (S11-S13). Bu senaryolarda 86-87 milletvekilliği kazanır. Gerçekleşme olasılığı azdır.
• HDP için kötü senaryolar: Millet Listesiyle birlikte hareket etmediği senaryolardır (S10-S12). Bu senaryolarda 67-72 milletvekilliği kazanır.
• DEVA için iyi senaryolar: GP ve SP ile Ortak Liste yaptığı senaryolardır (S14-S15). Bu senaryolarda 40-42 milletvekilliği kazanır.
• DEVA için kötü senaryolar: Tek başına seçime girdiği senaryolardır (S12-S13). Bu senaryolarda 13-14 milletvekilliği kazanır.
• Gelecek Partisi için hesaplanan milletvekili sayısı senaryoya bağlı olarak, 6-8 arasında değişmektedir.
Sonuç: Ortak Listeden ayrılmak, özellikle ayrılana zarar vermekte, rakip ittifaka fayda sağlamaktadır. Adeta “Sürüden Ayrılanı Kurt Kapar” atasözünü doğrulamaktadır.
Kaynak: M. Günal Ölçer. Polimetre.com “2022 İttifak Analizi” Yayın no: 500. (19 Haziran 2022)


 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat