KANTİNCİLERİMİZ HİJYEN KONUSUNDA DİKKAT ETMELİ

Okunma: 242
GÜNCEL 12 Kasım 2019 18:11
Videoyu Aç KANTİNCİLERİMİZ HİJYEN KONUSUNDA DİKKAT ETMELİ
A
a

KANTİNCİLERİMİZ HİJYEN KONUSUNDA DİKKAT ETMELİ

Elazığ’da geniş bir kesim tarafından ‘Bakkal Teyze’ olarak bilinen kantin işletmecisi ve Kantin-İş Sen Kadın Kolları Genel Başkanlığına atanan Leyla Yıldırım, İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk ziyaret ederek Kantin-İş Sen’in projeleriyle ilgili bilgi verdi.
Tüm Kantin İşletmecileri İşveren Sendikası(Kantin-İş-Sen)’nin çiçeği burnunda Kadın Kolları Genel Başkanı Leyla Yıldırım ve kantin işletmecileri hazırladıkları ‘on parmak on proje’ başlıklı dosyayı İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk’e sundular.
Kantin-İş-Sen Kadın Kolları Genel Başkanı Yıldırım kantincilerin problemlerine çözmek amacıyla bu yola çıktılarını belirterek, ”Kantin-İş Sendikası Türkiye’de geçen yıl kurulmuş bir sendikadır Amacımız kantincileri bir çatı altında toplayarak kamu kurum ve kuruluşlarında sorunlara çözüm bulmaktır dedi.
ARTIK KANTİNLERİMİZE KADIN ELİNİN DEĞMESİNİ İSTİYORUZ
Kadınların devlet teşvikleriyle mutfaklarında sağlıklı ve hijyenik üretmelerini istediklerini belirten Yıldırım, Sayın müdürümüze on maddelik bir projemizden bahsettim “On parmak on proje” projemiz inşallah bunları tek tek müdürümüzle birlikte uygulanabilir bir proje kapsamında ilimizde ve Türkiye’de emsal olmak adına uygulayacağız. Önemle üzerinde durduğumuz konulardan biriside Kantinbüs, Kantinbüs kantini olmayan köy okullarına giderek oradaki öğrencilerimize sağlık bakanlığının bizlere sürekli ön gördüğü hijyenik ve sağlıklı ürünler üreterek bir günlük kantincilik hizmeti yaparak onlara kantincilik kültürünü anlatacağız, inşallah müdürümle bu ilk projemizde olacak. Elâzığ’da ki köy okullarına giderek bu kültürü yaşatmaya çalışacağız. Artık kantinlerimize kadın elinin değmesini istiyoruz. Kadınlarımızın devlet teşvikleri ile mutfaklarında sağlıklı ve hijyenik ürünler üretmeleri İstiyoruz. Bununla ilgilide Türkiye’de ‘81 ilde 82 Kadın Eli’ projesini inşallah çok yakın zamanda Sayın Emine Erdoğan’a götürerek projemizi Türkiye’de ses getirmesini istiyoruz diye konuştu.
KANTİNCİLERİMİZ HİJYEN KONUSUNDA DİKKAT ETMELİ
Kantincilere teşekkür ederek sözlerine başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Gürtürk ise, Bizim amacımız çocuklarımıza dengeli beslenme komsunda en uygun şekilde hizmet etmelerini istiyoruz. Özellikle hijyen konusunda dikkat etmelerini istiyoruz çocuklarımıza daha rahat ortamda daha temiz ortamda beslenmelerini büyümelerini ve gelişimlerini sağlayacak ürünlerin bulunması konusunda çalışmalarını yapılmasını istiyoruz. Zaten bunlar kanunen yapılması gerekenler, önemli olan güzel bir şekilde sumak ve hizmet etmek, gerçekten ben tüm kantincilerimize buradan teşekkür ediyorum, amacımız ilimizde çocuklarımızın ve ailelerimizin içlerinin rahat edeceği şekilde kantinlerin işletilmesidir ifadelerinde bulundu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat