FIRAT ÜNİVERSİTESİ BU YIL DA İSTANBUL ULUSLARARASI BULUŞ FUARINA KATILIYOR

Okunma: 43
GÜNCEL 17 Eylül 2020 15:43
Videoyu Aç FIRAT ÜNİVERSİTESİ BU YIL DA İSTANBUL ULUSLARARASI BULUŞ FUARINA KATILIYOR
A
a

FIRAT ÜNİVERSİTESİ BU YIL DA İSTANBUL ULUSLARARASI BULUŞ FUARINA KATILIYOR

2017 yılından itibaren her yıl katılım sağladığı ve her yıl ödüller aldığı İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı / ISIF’e bu yıl da Fırat Üniversitesi katılım sağlayacak.
İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı / ISIF, 2020 yılında pandemi şartlarına özel olarak "Online Sergi", "Uluslararası Buluş Yarışması" ve "Girişimcilik Hızlandırma Programı" olarak devam edecek.
ISIF'20 "Uluslararası Buluş Yarışması" Fırat Üniversitesi hak sahipliğinde bulunan buluş başvuruları 05 Ağustos - 10 Eylül tarihleri arasında Fırat Teknokent/ Fırat TTO tarafından sisteme yüklenmiş olup, sonuçlar 27 Eylül 2020 tarihinde çevrimiçi ödül töreni ile açıklanacak.
Online sergi (http://www.istanbul-inventions.org/tr/41841/ISIF20-SERGI) olarak izlenebilecek başvurular;
Ali RIŞVANLI-Burak TANYERİ; “Veteriner Ultrasonik Bıçak”  
Şeref Burak SELVi, Erhan AKIN, Hürol Volkan KAŞIKARALAR, Doğukan ALTAY; “Sadece Monoküler Kamera Kullanan Yapay Zeka Tabanlı Görsel Bir Derinlik Algılama, Eşzamanlı Konumlandırma Ve Haritalandırma Yöntemi Ve Sistemi”
Samet TEKİN ; “Polietereterketon (Peek) Materyali ve Modifikasyonlarının (Karbon Fiber İle Cam Fiber Destekli Peek) Kanal İçi Dental Postu”
Faruk KARACA, Mehmet Nuri USLU; “Otomobil Süspansiyonunda Kullanılan Amortisörün Sönümleme Kuvvetini Anlık Olarak Ayarlamaya Yönelik Bir Hidrolik Valf”
Engin ÜNAL, Faruk KARACA; “CNC Dik İşlem Merkezli Tezgâhlara Adapte Edilebilen 3b Yazıcı Ünitesi”
Eylem Ezgi FADILOĞLU, Özlem EMİR ÇOBAN, Mehmet Zülfü ÇOBAN; “Balıketi ve Balık Kılçığı Tozu İle Zenginleştirilmiş Glutenli/Glutensiz Makarna”
Fahrettin YAKUPHANOĞLU; “Oled Karakterizasyon Cihazı”
Şeyda TAŞAR, Ahmet ÖZER; “Halokromik Jel Uçlu Kalem Ve Üretim Yöntemi”
Beyda TAŞAR, Oğuz YAKUT, Arif GÜLTEN; “Emg Sinyalleri İle Davranışsal Biyometrik Tabanlı Kişi Tanıma Ve Kişinin El Hareketleri İle Kişiye Özel Biyoelektriksel Id (Şifre) Oluşturulması Yöntemi (Sistemi)”
Fahrettin YAKUPHANOĞLU, Ayşegül DERE; “P-N Organik Batarya”
Projeleriyle katılım sağladılar...
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat