ELAZIĞLI KADINLAR, HEM ÜRETİP KAZANIYOR HEM DE GELENEĞİ YAŞATIYOR

Okunma: 1694
GÜNCEL 13 Şubat 2017 15:25
Videoyu Aç ELAZIĞLI KADINLAR, HEM ÜRETİP KAZANIYOR HEM DE GELENEĞİ YAŞATIYOR
A
a

ELAZIĞLI KADINLAR, HEM ÜRETİP KAZANIYOR HEM DE GELENEĞİ YAŞATIYOR

Elazığlı hanımlar, oyadan, ahşap oymacılığına, kök boyayla yapılmış örtülerden oyuncaklara, örgüden takıya ürettikleri birbirinden kıymetli el emeği göz nuru ürünlerle hem yok olmaya yüz tutan kültürel değerlerini yaşatıyorlar, hem de aile bütçelerine katkı sağlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyorlar.
Tarihi Harput’ta bulunan Elazığ Belediyesi El Emeği Göz Nuru Çarşısı çatısı altında bir araya gelerek kendilerine tahsis edilen ücretsiz stantlarda el emeği göz nuru ürünlerini hem üretip, hem de satan ev hanımları yüzlerce yıllık geçmişe sahip kültürel değerlerine sahip çıkmanın gururu ve sağladıkları kazançla yarınlara umutla bakıyorlar.

ELAZIĞ’IN ÖZEL DEĞERİ İĞNE OYASI
İpeği çekilip boyanan, Gülü, Hercai Menekşe, Aluç Yaprağı, Çarkı Felek, Leylak, İğde Çiçeği, Berber Aynası, Limon Çiçeği, Pamuk Çiçeği, Nikah Sepeti, Elazığ Yıldızı, İki Gelin Bir Kaynana gibi daha nice adlarla yıllar yılı kadınların hayallerini, duygularını yansıttığı iğne oyası, Elazığ kültüründe son derece önemli bir yere sahip bulunuyor. Diğer yörelerden farklı olarak hanımlar ilk önce ipeği çekip boyuyorlar, ardından da ortalama 10 gün göz nuru dökerek, yöreye özgü iğne oyasını işliyorlar. Geçmişten bugüne yapılagelen ve yazma adı verilen başörtüsünün çift taraflı işlenmesine ek olarak, büyük boy yazmalara, oda takımlarına, havlu kenarlarına işlenen iğne oyalar genç kızların çeyizliklerinin vazgeçilmezi olarak kabul görüyor.
Kız çocukları küçük yaştayken çeyizliklerini hazırlamaya başlayan anneler için iğne oyası vazgeçilmez bir parça olarak, çeyiz sandığındaki yerini alırken, hayli zahmetli olan bu değerin yaşatılmasını isteyen maharetli hanımlar, özellikle genç kızların ilgisini cezbetmek için de, iğne oyasına kolyeden yüzüğe yeni bir boyut kazandırmışlar.

UNUTULMAYA YÜZ TUTAN DEĞER, KADINLARIN ELLERİNDE HAYAT BULUYOR
Elazığ Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl açılan ‘Ahşap Oymacılığı ve Boyama’ kursunda 6 ay süren eğitimlere katılan üç bayan şimdilerde Harput El Emeği Göz Nuru Çarşısında bulunan stantta hayatlarına kattıkları bu özel sanat sayesine kazanç sağlıyorlar.
Yüzyıllardır kültürümüzde önemli bir yere sahip olan ahşap oymacılığı sanatını geleceğe taşımanın gururu ve gücüyle yarınlarına umutla bakan hanımlar, günlük 6 saatlerini ayırarak, üretiyor ve yaşatıyorlar. Ahşap oymacılığının sabır isteyen bir sanat olduğuna vurgu yapan hanımlar, ‘İsteyince oluyor. İstedik ve başardık. Elazığ Belediyesi’ne bize sağladığı bu fırsat için teşekkür ediyoruz. Hem kültürel bir değerimizi yarınlara taşıyoruz. Hem harçlığımızı, hem de mutfak masrafımızı çıkarıyoruz’ diyorlar.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat