ELAZIĞ ÖZEL İDARESİ İL GENEL MECLİSİ TOPLANTISI BAŞLADI

Okunma: 337
GÜNCEL 2 Ekim 2020 16:22
Videoyu Aç ELAZIĞ ÖZEL İDARESİ İL GENEL MECLİSİ TOPLANTISI BAŞLADI
A
a

ELAZIĞ ÖZEL İDARESİ İL GENEL MECLİSİ TOPLANTISI BAŞLADI

İl Genel Meclisi’nde Ekim Ayı toplantıları dün itibariyle başladı. İl Özel İdaresi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantı, saygı duruşu ve okunan istiklal marşının ardından başladı. Bugün mecliste dört madde görüşüldü.
-Kovancılar ilçe merkezinde bulunan, Kovancılar Anadolu Lisesinde bakım ve onarım yapılması konusu ile ilgili olarak Eğitim Kültür ve Sosyal hizmetler komisyonu tarafından hazırlanan inceleme raporunun okunarak konunun görüşülmesi,
-Palu ilçesi Baltaşı köyünde bulunan Sağlık Ocağındaki eksiklerin incelenmesi konusu ile ilgili olarak hazırlanan ‘’Çevre ve Şehircilik Komisyonu’’ inceleme raporunun okunarak konunun görüşülmesi,
-Mülkiyeti İl Özel İdaresine ait Yazıkonak Beldesi Konak Mahallesinde bulunan 7.666.00 metre kare alanlı taşınmazın Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığına Tahsis edilmesi konusu ile ilgili olarak Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler komisyonu tarafından hazırlanan inceleme raporunun okunarak konunun görüşülmesi,
-Merkez İlçe yol ağında bulunan Sakabaşı Köyü yolunun incelenmesi ile ilgili olarak Arge Komisyonu tarafından hazırlanan inceleme raporunun okunarak konusunun görüşülmesi.
Bugün gerçekleştirilen toplantıda 4 madde oy birliği ile kabul edildi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat