ELAZIĞ'DA KIZILAY AFET TİMLERİ OLUŞTURULDU

Okunma: 50
YEREL HABER 18 Eylül 2020 17:43
Videoyu Aç  ELAZIĞ'DA KIZILAY AFET TİMLERİ OLUŞTURULDU
A
a

ELAZIĞ'DA KIZILAY AFET TİMLERİ OLUŞTURULDU

Elazığ'da Türk Kızılay gönüllülerinden oluşturulan "Kızılay afet timleri" 4 gün süren eğitimi tamamlayarak göreve hazır hale getirildi.
Gönüllülerden oluşan afet timlerine Elazığ Türk Kızılay Şubesinde afet sırasında yapılması gerekenlerle ilgili teorik ve uygulamalı eğitim verildi. Başta doğal afetler olmak üzere birçok olaya müdahale edebilecek donanıma sahip olması planlanan 3 timdeki 21 kişinin gönüllü görev alması sağlanacak.
 EĞİTİMLERİ 3 GÜN TEORİK BİR GÜN UYGULAMALI ŞEKİLDE VERİLDİ
Afet yönetimi uzmanı Deniz Bozyiğit, Türkiye'nin jeopolitik konumuna değinerek, bu kapsamda her yıl deprem ve sel gibi afetler ile karşılaşıldığını söyledi. Bozyiğit, "81 ilde Kızılayı temsil eden şubelerde çalışma başlattık. Bu çalışmalarımız kapsamında geçen hafta Konya şubemizde bu hafta da Elazığ şubemizde oluşturulan timlere afete hazırlık ve müdahale eğitimleri verdik. Eğitimleri 3 gün teorik bir gün uygulamalı şekilde verdiklerini dile getiren Bozyiğit, eğitim sonunda katılımcılara sertifika verdiklerini belirtti.
BOZYİĞİT: OLASI BİR AFETTE TÜRK KIZILAY TİMLERİ OLARAK YERLERİNİ SAHADA ALACAKLAR
Verdikleri eğitimler ile yaşanacak her türlü afete karşı tam donanımlı ekipler oluşturduklarını aktaran Bozyiğit, şunları kaydetti: "Eğitimlerde Türk Kızılayın tarihçesi, haberleşme sitemleri, ihtiyaç tespiti, afetlerde beslenme hizmeti, barınma ve kamp yönetimi, lojistik sistemleri, afetlerde psikososyal hizmet, doğada yaşam becerileri gibi konularda eğitim aldılar. Bu eğitimlerin ardından tatbikat programı ile katılımcılarımıza sahada uygulama yaptırdık. Çadırlar kuruldu, malzemeler taşındı. Olası bir afette Türk Kızılay timleri olarak yerlerini sahada alacaklar."
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat