ELAZIĞ'DA BİNALARDAKİ SON DURUM BELLİ OLDU

Okunma: 70
GÜNCEL 23 Şubat 2020 11:46
Videoyu Aç ELAZIĞ'DA BİNALARDAKİ SON DURUM BELLİ OLDU
A
a

ELAZIĞ'DA BİNALARDAKİ SON DURUM BELLİ OLDU


Elazığ’da meydana gelen depremin ardından hasar tespit çalışmalarındaki son rakamlar öğrenildi. Yapılan çalışmalar neticesinde şuan itibariyle il genelinde yıkık, ağır hasarlı, acil yıkılacak ve orta hasarlı bağımsız bölüm sayısının 33 bin 887 olduğu belirtildi.
Elazığ’da meydana gelen yıkıcı depremin ardından binlerce bina ağır hasar gördü. Hasar tespit çalışmalarının yapıldığı binalardaki son durumun ne olduğu ise www.elazigsonhaber.com İnternet Haber Sitesi tarafından öğrenildi. İşte Elazığ genelindeki hasar tespit çalışmalarındaki son durum Yıkık; bina sayısı 288 – bağımsız bölüm sayısı 435 Ağır Hasarlı; bina sayısı 8 bin 396 – bağımsız bölüm sayısı 18 bin 635 Acil Yıktırılacak; bina sayısı 596 – bağımsız bölüm sayısı 2 bin 6 Orta Hasarlı; bina sayısı bin 492 – bağımsız bölüm sayısı 13 bin 706 Az Hasarlı; bina sayısı 17 bin 21 Hasarsız; bina sayısı 27 bin 805 İl genelinde yıkık, ağır hasarlı, acil yıkılacak ve orta hasarlı bağımsız bölüm sayısının 33 bin 887 olduğu öğrenildi. Toplam yıkılan ve enkazı kaldırılan bina sayısının bin 2 olduğu da öğrenilen bilgiler arasında yer aldı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
reklam
reklam