ELAZIĞ'DA 18 BİN 987 AİLE DOĞUM YARDIMI ALDI

Okunma: 299
GÜNCEL 19 Ekim 2017 09:21
Videoyu Aç ELAZIĞ'DA 18 BİN 987 AİLE DOĞUM YARDIMI ALDI
A
a

ELAZIĞ'DA 18 BİN 987 AİLE DOĞUM YARDIMI ALDI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca 2015'te başlatılan doğum yardımı uygulaması kapsamında Elazığ'da 18 bin 987 aileye doğum yardımı yapıldığı bildirildi.
Aile ve Sosyal Pilitikalar İl Müdürü Suat Kenç, yaptığı açılmada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 2015 yılından bugüne kadar yaklaşık 2 buçuk milyon aileye doğum yardımı yaptığını söyledi.
Uygulama süresi boyunca Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyar lira yardım yapıldığını kaydeden Kenç, Bu kapsamda Elazığ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ilde 2015 Temmuz ve 2017 Ekim tarihleri arasında 18 bin 987 aileye 8 milyon 221 bin 865 lira doğum yardımı ödemesi yapıldı ifadesini kullandı.
Kenç, 2017 yılında şimdiye kadar kentte 6 bin 444 ailenin doğum yardımı aldığını dile getirdi.
Bakanlık olarak çocuk sayısı artıkca doğum parasının da artacağına dikkat çeken Kenç Şunları söyledi:
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı doğum yardımı ise canlı doğan ilk bebek için 300 liralık destek sağlıyor. Annenin ikinci çocuğuna verilen destek ise 400 lira oluyor. Üçüncü çocuk ve üstündeki çocuklar için anneye aktarılan ödeme ise 600 lirayı buluyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
Reklam