El Sanatlarıyla Uğraştı Antikacı Oldu

Okunma: 1984
GÜNCEL 27 Ocak 2016 13:14
Videoyu Aç El Sanatlarıyla Uğraştı Antikacı Oldu
A
a

El Sanatlarıyla Uğraştı Antikacı Oldu

Elazığ'da 35 yıldır el sanatları ile uğraşan 52 yaşındaki Şamil Cengiz Yılmaz, sanatı ile iç içe olduğu düşüncesiyle başladığı antikacılık sayesinde, 10 binden fazla tarihi önemi olan eseri bir araya getirdi.
35 yıldır el sanatını icra ettiğini ifaden eden Şamil Cengiz Yılmaz, 25 yıldır da antikacılığı yaptığını, başlamasının en büyük nedenin el sanatlarıyla uğraşması olduğunu söyledi. El sanatları ile uğraşısına devam eden Yılmaz, 25 yılda 10 binden fazla antikası olduğunu kaydetti.
Antika ile el sanatlarının iç içe olduğuna değinen Yılmaz, mesleğin zevkli olduğunu bunun nedeninin ise geçmişte yapılan el sanatları ürünlerinin günümüze aktarılmasından kaynakladığını aktardı. Her bir eserde ayrı bir incelik, güzellik, zevk ve sanatla karşılaşarak renkli anlar yaşadıklarını aktaran Yılmaz, Antikanın bir özelliği yaşlı olmasıdır. Antikada diğer özellikler onun el sanatı olup olmayışı, yani sanat değerinin olup olmadığını, nasıl yapıldığını, materyali, ne kadar az bulunduğu ve kıymetiyle iç içedir. Antika ile el sanatının bağlantısı vardır. Bugünde elle yapılan bir şey bir antika adayıdır. Yani ileride oda antika olacaktır. Çünkü günümüzde hızla meydana gelen makineleşme el sanatlarını öldürme noktasına getirmiştir. İnsanlığımız hazır yiyicilik ve hazıra konma girişimine doğru yönelmiştir. İnsanlar el sanatı il uğraşmıyor, el sanatıyla da uğraşılmayınca da gitgide kaybolmaya yüz tutuyor. Bugün bile el ile yapılan malzemeler yarın antika ve tarihi eser adayıdır dedi.
GENÇ KUŞAKLARA ANTİKACILIĞI SEVDİRMEK GEREKİYOR
Antikacılıkla ilgili bilgi de veren Yılmaz, Antika alabilmek için önce insanın, antikanın ne olduğunu bilmesi, ekonomik durumunun iyi ve koleksiyon yapabilecek güce sahip olması gibi maddelerle sıralarız. Ekonomik durumu iyi olmayan bir kişi antikayı sevse de alma gücü olmayacağından dolayı sadece bakmakla yetinecektir. Doğu ile batı arasında nüfus oranı, ekonomik durumu ve kültürel pozisyonları farklıdır. Batıda bu işi yapanlar çok daha rahat yapabiliyor, müşteri bulabiliyorlar. Doğuda biraz daha zordur. Batıda bu işi yapanlar branşlaşmışlar. Örneğin ahşap, halı ve kilim ile ilgili antikacılığı farklı dükkanlar yapıyor. Ama bizim burada her şeyi biz yapmak zorunda kalıyoruz. Bizim için almak da tekrar satabilmekte zor oluyor. Genç kuşaklara antikayı sevdirebilmek için antikanın ne olduğu bilgisini onlara aktarmamız gerekir. Buda el sanatlarıyla alakalıdır. Eğer bir insan ürünü eliyle yaparsa bunun ne derece zor olduğunu, hangi inceliklere dikkat etmesi gerektiğini öğrenir. Öğrendikten sonrada bir başkasının yaptığı ürüne ona göre değer verir diye konuştu.
ANTİKA BİR YATIRIM ARACIDIR
Antikanın kazandıran bir yatırım aracı olduğunun dile getiren Yılmaz, Çeşitli müzayedeler takip edildiği zaman 5, 10 yıl önce insanların almış oldukları tablolar, antika materyallerinin değerinin bin kata kadar arttığı görülmektedir. Eski tarihi eserlerin ve antikaların elimize kusursuz geçmesi mümkün olamıyor. Örneğin çok güzel bir seccade ama bir tarafı yırtılmış, kullanılarak ezilmiş veya çok güzel bir ahşabın bir tarafı kırılmış, güzel bir bakır obje düşmüş ezilmiş olabilir. Bunların ehline yaptırılması çok önemlidir. Bunları anlayan, bilen, kusursuz olarak tamir eden kişiye yaptırılması çok önemlidir. Bunun içinde üniversitemizde bununla ilgili bölümler var. Her konuda olduğu gibi bu konuda da yerel ustaların püf noktası olan tecrübelerinden faydalanılmamaktadır ifadelerinde bulundu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
bakishaber