DEPREM BÖLGESİNDE OKULLAR EĞİTİME HAZIRLANIYOR

Okunma: 76
GÜNCEL 22 Şubat 2020 11:01
Videoyu Aç DEPREM BÖLGESİNDE OKULLAR EĞİTİME HAZIRLANIYOR
A
a

DEPREM BÖLGESİNDE OKULLAR EĞİTİME HAZIRLANIYOR

Elazığ’da meydan gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde hafif hasar gören okulları Türk Kızılay’ın Benim Okulum projesi kapsamında Pazartesi günü başlayacak olan eğitim ve öğretime hazırlanıyor.
24 Ocak'ta 6.8 büyüklüğünde meydana gelen depremde Elazığ’da birçok okulda hasar meydana geldi.Deprem nedeniyle 14 olmak üzere toplamda 17 okulun yıkılmasına karar verilirken, hafif zara gören okullarda da tadilatların büyük bir bölümü tamamlandı. Türk Kızılay' da ‘Benim Okulum’ projesi kapsamında Elazığ merkeze 17 kilometre uzaklıktaki Yılangeçiren mezrasında ve birçok okulda depremden hasar gören okulları tadilatlarını hızlı bir şekilde gerçekleştirerek son aşamaya getirdi. Tadilatları tamamlanan okulların Pazartesi günü eğitime açılmasının planlandığı bildirildi.
Depremin ilk gününden itibaren Milli Eğitim Bakanlığıyla hasarlı olan okulları tespit etiklerini ifade eden Türk Kızılay Genel Müdürlüğü Sosyal direktörlüğünde görev yapan Emrah Göktürk, Genel müdürlüğümüzün başlatmış olduğu ‘Benim Okulum’ projesi kapsamında da köy okulların tadilatlarını gerçekleştiriyorduk. Deprem nedeniyle Elazığ’da ilk okulumuzun tadilatına başlayalım dedik. Elazığ merkeze bağlı Salkaya köyünün Yılangeçiren mezrasındayız. Burada boya badana tadilatlarını ivedilik ile başlattık. Pazar günü bunlar bitecek. Çocuklarımız yeni eğitim ve öğretimine devam edecekler. Çocuklarımız üzerinde depremin izlerini de görmemiş olacaklar psikolojik olarak da bir rahatlık içerisine girecekler. İlk yıl hedefimizde 10 okul var. Bu okulları ağırlıkla taşımalı olarak köy okullarında yatılı bölge okullarından da seçmeye çalışıyoruz. Elazığ merkezde toplam 5 tane okulumuzun tamiratını ve boya badana işlerini gerçekleştiriyoruz dedi.
Deprem nedeniyle yüzeysel hasarın bulunduğu okullarının tadilatlarına katılacak öğrencilerde, çalışanlara yardım etti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
reklam
reklam