ÇELİK: BU YIL Kİ PANCAR ALIM KAMPANYASINI TÖRENLE BAŞLATACAĞIZ

Okunma: 53
YEREL HABER 17 Eylül 2020 11:21
Videoyu Aç ÇELİK:  BU YIL Kİ PANCAR ALIM KAMPANYASINI TÖRENLE BAŞLATACAĞIZ
A
a

ÇELİK: BU YIL Kİ PANCAR ALIM KAMPANYASINI TÖRENLE BAŞLATACAĞIZ

Elazığ Şeker Fabrikası 2020 yılı Şekerpancarı alım kampanyasını bugün başlatacak. Şeker Fabrikası Müdürü Mümtüz Çelik, bu yıl 240 bin ton şeker pancarı alımının planlandığını belirterek” Bilindiği gibi ülkemizde pandemi süreci yaşanıyor. Genel Müdürlüğümüz ile yaptığımız görüşme kapsamında bu yıl pancar alım kampanyasının tören düzenlenmeden başlaması uygun görüldü. Bu nedenle bu yıl ki kampanyamızı kendi içimizde yapacağımız törenle başlatacağız.” dedi.
BU SON YILLARIN REKOR ÜRETİMİ
 Elazığ’da son yılarda pancar üretiminin artış gösterdiğini belirten Şeker Fabrikası Müdürü Mümtaz Çelik “ Bu yıl 240 bin ton şeker pancarı alımını planladık. Bu son yılların rekor üretimi. Fabrikamız alınacak olan şeker pancarını Aralık ayına kadar işleyecek. Büyük bir ihtimalle Aralık ayının sonunda kampanyamız tamamlanacak. Kampanya kapsamında Kampanya işçisi olarak müteahhit firma aracılığı ile 125 işçi mevcut çalışanlarımıza ilave olarak görev yapacaklar. Kampanya döneminde fabrikamızda yaklaşık olarak 500’e yakın personel ve işçi çalışma yapacak. “ dedi
PANCAR ÜRETİMİ İLİMİZİN EKONOMİSİ İÇİN ÖNEMLİ
Elazığlı şeker pancarı üreticilerine yaklaşık olarak 67 Milyon TL. Ödeme yapılacağını da belirten Mümtaz Çelik” Kampanyada alınacak olan pancar karşılığında üreticilerimiz 67 Milyon TL ödeme yapılacak. Bu rakam pancara zam yapılması durumunda 70 Milyon TL ye kadar yükselebilecek.Bu rakam hem üreticilerimiz hem de ilimiz ekonomisi için önemli bir rakam. Sürekli olarak pancar üretiminin ilimiz ekonomisi için önemli olduğunu belirtiyorduk. Bu rakamlar bunun göstergesi oluyor.
Kampanya ile ilgili olarak tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Bugün başlatacağımız kampanyanın fabrikamıza ve üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” diye ifade etti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat