BAKANLAR ELAZIĞ’DAKİ SON DURUMU DEĞERLENDİRDİ

Okunma: 217
GÜNCEL 8 Şubat 2020 14:17
Videoyu Aç BAKANLAR ELAZIĞ’DAKİ SON DURUMU DEĞERLENDİRDİ
A
a

BAKANLAR ELAZIĞ’DAKİ SON DURUMU DEĞERLENDİRDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Elazığ Valiliği’nde oluşturulan kriz masasında son durumu değerlendirdi. Ticaret Bakanı Pekcan, "Esnaflarımız talep ederse 50 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilecekler. İnşallah bugünleri dayanışma içinde tamamlayacağız" dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Elazığ Valiliği’nde oluşturulan kriz masasında son durumu değerlendiriyor.
BAKAN SOYLU'NUN AÇIKLAMALARINDAN SATIRBAŞLARI;
Şu ana kadar sn. Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda nakit olarak dağıtılan para 82 milyon liradır. Yine bunun yanı sıra bir rakam daha vereyim. Toplanan yardımları daha sonra televizyonlarda açıklayacağız. Bunun yanı sıra tarım ve hayvanlarımız için de yardımlar devam ediyor. Yardım kampanyasından şu ana kadar 96 milyon lira AFAD'a, 47 milyon lira da Kızılaya geldi. Ayrıca Jandarma evleri ücretsiz bir şekilde taşıyacaktır. Bunu da söylemek isterim.
"KIZILAY'A HAKSIZLIK YAPILMASIN"
Kızılay'a haksızlık yapılmasın. Kızılay bizim çadır temin ettiğimiz bir kurum değil. Kızılay bizim beslenme grubumuzdadır. Koordinasyonu yapar ve besin çıkarır. Şuanda toplam 147 noktada 62 bin sıcak yemek dağıtılmaktadır. 27 noktada Afet Koordinasyon merkezi var.
 ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM'UN AÇIKLAMALARI
"Depremin olduğu andan itibaren Elazığ'da olmaya çalışıyoruz. Mahalle mahalle dolaşarak analizler yaptık. Hasar tespit çalışmalarını yaptık. Yeni yapılacak inşaat projelerini de yürütüyoruz. Elazığ'da hasar tespit çalışmalarımız tamamlandı. 558 acil yıkılacak bina tespiti yaptık. Toplam ağır hasarlı bina sayısı 8519'dur." "Elazığ'daki en büyük dönüşümü yapacağız. Yeşil alanları ve millet bahçeleri olan bir Elazığ olacak. Acılarımızı hızlı bir şekilde saracağız. Vatandaşlarımıza daha iyi bir hizmet vermek için Elazığ ve Malatya'mızı inşa edeceğiz. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.
 TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN'IN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI:
Depremi anında hepimiz yüreğimizde hissettik. Bakanlarımız 3 saat içinde hemen buraya geldi. İçişleri Bakanı Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum'a çok teşekkür ederim. Büyük bir özveriyle çalıştılar. Hem Elazığ hem de Malatya'daki esnafımız eğer talep ederlerse 50 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilecekler ve bunu ister TESKOMB ister Halk Bankası üzerinden alabilecekler. Pazartesi gününden itibaren de başvurularını yapıp, kredilerini kullanabilirler
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat