BAKAN KURUMDAN KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR

Okunma: 307
GÜNCEL 29 Ocak 2020 14:46
Videoyu Aç BAKAN KURUMDAN KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR
A
a

BAKAN KURUMDAN KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Yıkım süreci devam ederken Elazığ merkezde Mustafapaşa ve Sürsürü'de yıkımların olduğu alanlarda iki kentsel dönüşüm projesi gerçekleştiriyoruz" dedi.
Elazığ'da meydana gelen 6.8'lik depremin sonrasında bölgedeki arama - kurtarma çalışmalarının son bulmasıyla hayatı normale döndürme faaliyetleri devam ediyor. Bu çerçevede Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum düzenledikleri ortak basın toplantısında depremden etkilenen Elazığ ve Malatya'da yürütülen faaliyetlere dair son gelişmeleri paylaştı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bölgedeki kentsel dönüşüm ve hasar tespit çalışmaları hakkında bilgiler verdi.
Depremin ilk anından itibaren devletin tüm birimleriyle deprem bölgesinde yer aldığını kaydeden Bakan Kurum, "O günden itibaren vatandaşlarımızla birlikte enkazların yanında, çadır kentlerimizde onlarla birlikte olup vatandaşlarımızın yaralarını sarmaya gayret gösteriyoruz ve hemen ertesi gün hasar tespit çalışmalarını başlatarak ekip sayısını bin kişiye çıkardık ve hızlı bir şekilde hasar tespit çalışmalarını sürdürüyoruz" dedi.
Hasar tespit çalışmalarındaki son gelişmelere değinen Bakan Kurum, "Bugün itibariyle hasar tespit çalışmalarındaki durum Elazığ merkez Sivrice ve Madende 58 yıkık binamız, 234 bağımsız bölümden oluşuyor, 568 ağır binamız 2 bin 150 bağımsız bölümden oluşuyor ve 531'de orta hasarlı binalarımız var. Acil yıkılması gereken 118 binamız var, o da 515 bağımsız bölümden oluşuyor. Malatya'da son durum Battalgazi, Doğanyol, Kale, Pötürge ve Yeşilyurt'ta toplam 430 yıkık, 4 bin 125 ağır hasarlı bina bulunuyor bu ağır hasarlı binalar 5 bin 800 bağımsız bölüm ve 20 tanede acil yıkılacak binamız mevcut. Tespit ve yıkım süreçlerini hem bakanlığımızın teknik elemanları hem de bünyemizde çalışan üniversitelerimizdeki hocalarımızla birlikte gerçekleştiriyoruz" ifadelerini kullandı.
Mustafapaşa ve Sürsürü'de yıkımların olduğu alanlarda iki kentsel dönüşüm projesi gerçekleştireceklerini anlatan Bakan Kurum, "Diğer taraftan yıkım süreci devam ederken Elazığ merkezde Mustafapaşa ve Sürsürü'de yıkımların olduğu alanlarda iki kentsel dönüşüm projesi gerçekleştiriyoruz. Orada iki irtibat bürosu açtık. Vatandaşlarımızın her türlü talebini o ofislerde alacağız. Süreçte, Elazığ Belediyemizle birlikte bakanlık personeli, Elazığ Belediyesi vatandaşların her türlü sorularına cevap verecek. Hem Sürsürü hem de Mustafapaşa Mahallesi sakinleriyle iki kentsel dönüşüm toplantısı yaptık. Burada yapılması gereken süreci, detaylı bir şekilde kendilerine anlattık ve vatandaşlarımızın mağdur olmamaları adına da bu süreci hızlı bir şekilde yürüteceğimizi ifade ettik" diye konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat