ABDULLAHPAŞA'YA BELEDİYE MODELİ

Okunma: 173
GÜNCEL 13 Şubat 2020 21:00
Videoyu Aç ABDULLAHPAŞA'YA BELEDİYE MODELİ
A
a

ABDULLAHPAŞA'YA BELEDİYE MODELİ

Depremin zayıf halka görüp oldukça tahribat yaptığı yerleşim birimlerinden biri de Abdullahpaşa Mahallesi oldu. 2000 yılı öncesindeki birçok  binalar, batı sitesi, Basın sitesi ve Malatya yoluna paralel olan tüm binalar ciddi hasar gördü ve yıkım kararı verildi.
Şehir genelinde olduğu gibi TOKİ bu alanda da proje geliştirdi ve geçmişte bu binalar tarafından kullanılan ancak mülkiyeti Milli Emlak Müdürlüğü’ne ait olan alanları da proje alanına katarak yeni konutların yapılacağını duyurdu.
Çevre ve Şehircilik  Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde mahalle halkıyla da görüşmeler yaparak kendi projelerini tanıttı.
Şehrin vitrini ayrıca giriş ve çıkış güzergâhı olan bu bölgede TOKİ yerine Elazığ Belediyesi’nin bir proje geliştirip prestij bir mimariyle yapması daha doğru olacak diye düşünüyoruz.
TOKİ; tüm ülkede olduğu gibi hiçbir estetik kaygı gütmeden, hiçbir mimari özellik göstermeyen, var olan arsayı bile olumlu kullanmayıp atıl alanlarda hoyratça davranıp en çok kullanılan balkonları dar- yapan, iki yıl içinde dış cephesi solduğu için harabe görüntüsü veren tip projeleriyle zaten oldukça eleştiriliyor ve tepki görüyor.
Şehrin ilk görünen yüzü ve ilk intiba uyandıracak bölgesinde Elazığ Belediyesi’nin uygulayacağı bir proje o bölgede evi olan hak sahipleri için de avantajlı olacaktır.
Elazığ Belediyesi, KİPTAŞ benzeri bir yapılanma ile bu alana talip olmalı ve bu güzelim  alanı TOKİ’nin evlerine mahkum etmemelidir. Bu konuda gerekirse o bölgede bir anket yapılmalı ve hak sahiplerine bu konu sorulmalıdır.
Elazığ Belediyesi’nin ilgili birimleri de o bölgeye uygun prestijli ve şehrin kimliğine ve dokusuna uygun bir proje hazırlamalı ve kamuoyunun takdirine sunmalıdır.
Bu örnek proje Elazığ Belediyesi tarafından yapılır ve hayata geçirilirse, insanlarımız TOKİ’nin bağlayıcılığından da kurtulmuş olacak ve kısa süre içerisinde tapularını da alacaklardır.
Ve yine bu uygulama ile Elazığ Belediyesi hem binlerce insanımızı ev sahibi yapmanın gururunu yaşayacak hem de binlerce insana istihdam sağlayacak hem de yerel ekonominin amiral gemisi olma konumuna yükselecektir.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat