"GELECEĞİN RESSAM KADINLARI" SERGİSİ

Okunma: 1905
GÜNCEL 8 Mart 2017 16:28
Videoyu Aç "GELECEĞİN RESSAM KADINLARI" SERGİSİ
A
a
Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü  ile Fırat Üniversitesi Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi(FÜKÇAM), 8 Mart Dünya Kadınlar günü için" Geleceğin Ressam Kadınları" konulu bir resim sergisi düzenledi.

Sergide yer alan resimlerin tamamını kadın öğrencilere ait olduğunu söyleyen Arş. Gör. Yelda Usal; " Bizler bu sergi için"Geleceğin Ressam Kadınları" temasını kullandık. Serginin asıl önemi şu aslında, kadınlar bir ülkenin ve bir toplumun gelişebilmesi ve ilerleyebilmesi için çok önemli. Sanat da bunu dile getirmek için önemli bir alan, bu nedenle böyle bir sergi oluşturmaya karar verdik. Sergimizde 30-35 arası resim çalışmalarımız bulunuyor. Sergi, 8 - 15 Mart tarihleri arasında açık olacak, kadın veya erkek tüm ziyaretçilerimizi bekliyoruz." dedi.

Kadının toplumun önemli bir halkası olduğunu vurgulayan Usal, "annelik" rolünün bunun için en güzel örnek olduğunu dile getirirken, toplumun kadınlarına bu düşünceden yola çıkarak sahip çıkması ve haklarını gözetmesi gerektiğini söyledi.

Serginin kadın ressamlarından, Fırat Üniversitesi Resim Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Özge Bal ise düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: "Kadınlar gününe özel böyle bir sergi açmış olmak ve sergide kendi çalışmamın yer almasından dolayı çok mutluyum. Kadınlar gününün önemini sadece bugün değil, tüm yıl boyunca anlaşılmasını istiyorum. "  

Resim sergisinde görev alan Mehmet Hakan Öz ise, "Cennet annelerin ayakları altındadır" sözünü çok sevdiğini ve bugün içinde bun sözden yola çıkarak tüm kadınların kadınlar gününü kutladığını söyledi.

HABER: NİSA YILMAZ
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat