YÜRÜME ENGELLİ KÜÇÜK AZİZ’DEN AK PARTİ İL BAŞKANI YILDIRIM’A TEŞEKKÜR

Okunma: 34
GÜNCEL 16 Eylül 2021 14:31
Videoyu Aç YÜRÜME ENGELLİ KÜÇÜK AZİZ’DEN AK PARTİ İL BAŞKANI YILDIRIM’A TEŞEKKÜR
A
a

YÜRÜME ENGELLİ KÜÇÜK AZİZ’DEN AK PARTİ İL BAŞKANI YILDIRIM’A TEŞEKKÜR

Elazığ merkeze bağlı Yurtbaşı Beldesi’nde ikamet eden 11 yaşındaki yürüme engelli Aziz Çelik, AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım’ın girişimleriyle tekerlekli sandalyeye kavuştu.
 
Arıcak ilçesine bağlı Erimli Belde Belediye Başkanı Cihan Yılmaz, AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım’ın talebi üzerine 11 yaşındaki Aziz Çelik’e tekerlekli sandalye hediye etti.

Tekerlekli sandalyeye sahip olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten Aziz Çelik, AK Parti İl Başkanı Yıldırım’a ve Erimli Belde Belediye Başkanı Cihan Yılmaz’a teşekkür etti. 

Siyasi çalışmaların yanı sıra sosyal sorumluluk projelerine de büyük önem verdiklerini aktaran AK Parti İl Başkanı Yıldırım, “Doğuştan yürüme engelli Aziz kardeşimizin artık dışarıya rahatça çıkacak olması bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Erimli Belde Belediye Başkanımız Cihan Yılmaz kardeşime hassasiyetinden ötürü teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

Önce insan diyen, insanı eşref-i mahlukat, yani yaratılmışların en şereflisi olarak gören herkesin, engellilerin sorunlarıyla hemhal olmak ve yakından ilgilenmek durumunda olduğuna vurgu yapan Yıldırım; “Engelli vatandaşlarımız kader mahkumu veya kader mağduru değildir, aynen bizim gibi insanlardır. Bu sebeple bize düşen engelli kardeşlerimize müşfik davranmamız, onların da bizden biri olduğunu hissetmemiz ve hissettirmemiz gerekiyor. Engelli vatandaşlarımızın bizim gerçeğimiz, bizim bir parçamız olduğunu kavramak ve buna göre tavır geliştirmek zorundayız. Fiziki engelin değil, asıl kalplerdeki, zihinlerdeki engelin sorun olduğunu her fırsatta anlatıp hatırlatıyoruz. Tek bir engelli kardeşimiz dahi kendisini dışlanmış hissederse, kendisini çaresiz hissederse, bunun vebali, tüm insanlığın üzerinedir. Bu konuda herkes sorumluluk sahibidir. Engellilik konusu karşısında daha sorumlu, bilinçli ve duyarlı davranmak zorundayız” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat