YIRIK: GAZİLİK MERTEBESİYLE ŞEREFLENMİŞ TÜM GAZİLERİMİZİN GÜNÜNÜ KUTLARIM

Okunma: 35
GÜNCEL 17 Eylül 2021 11:09
Videoyu Aç YIRIK: GAZİLİK MERTEBESİYLE ŞEREFLENMİŞ TÜM GAZİLERİMİZİN GÜNÜNÜ KUTLARIM
A
a

YIRIK: GAZİLİK MERTEBESİYLE ŞEREFLENMİŞ TÜM GAZİLERİMİZİN GÜNÜNÜ KUTLARIM

Elazığ Vali Erkaya Yırık 19 Eylül Gaziler Günü sebebiyle bir açıklama yaptı. Yırık, açıklamasında şunları söyledi:

“Şehitlik ve gazilik, aziz milletimizin gönlünde daima müstesna bir yeri olan en yüce makamlardır. Ülkemizin her karış toprağında, vatanını, bayrağını ve kutsal değerlerini korumak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen gazilerimiz; şanlı tarihimizin, vatan, millet ve bayrak sevgimizin ölümsüz abideleridir.

Şanlı tarihimiz “Gaza” anlayışının bir gereği olarak mukaddes vatanımızın bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü uğrunda canını feda etmekten çekinmeyen şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin fedakârlıklarıyla elde ettiği nice zaferlerle doludur. Vatanın her karış toprağında sayısız şehidimizin ve gazilerimizin kanları bulunmaktadır. İşte bugün kahramanlıkları ve vatanseverlikleriyle övündüğümüz kahraman gazilerimize vefa duygularımızı ifade etmenin en anlamlı günüdür.

Gazilerimiz ve aziz şehitlerimizin yakınlarının milletimize tevdi edilmiş en kıymetli emanetler olduğu inancıyla, saygın kişiliklerine yaraşır yaşam koşulları sunmak için devletimizin tüm imkânlarıyla yanlarında olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin bânisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Kurtuluş Savaşı’ndan Kıbrıs Harekâtına, dâhili ve harici teröre karşı verilen kahramanca mücadeleden 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı, devletimizin bekası ve milletimizin birlik ve bütünlüğü uğrunda canını feda etmiş aziz şehitlerimizi sonsuz rahmet, gazilerimizi minnetle anıyor,

Gazilik mertebesiyle şereflenmiş tüm gazilerimizin 19 Eylül Gaziler Günü’nü en kalbi dileklerimle kutluyorum.”


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat