TUSİM’DEN SİVRİCELİ ÇOCUKLARA BOT VE MONT DESTEĞİ

Okunma: 37
GÜNCEL 27 Ekim 2021 12:01
Videoyu Aç TUSİM’DEN SİVRİCELİ ÇOCUKLARA BOT VE MONT DESTEĞİ
A
a

TUSİM’DEN SİVRİCELİ ÇOCUKLARA BOT VE MONT DESTEĞİ

TUSİM tarafından Elazığ’ın Sivrice İlçesi’nde yaşayan çocuklara kış aylarında üşümemeleri için bot ve mont desteğinde bulunuldu.
TUSİM (Türkiye Sivil Toplum İnisiyatif Merkezi) her yıl düzenlemiş olduğu “Çocuklar Üşümesin” projesi kapsamında bu yıl Elazığ’ın Sivrice İlçesi’nde yaşayan öksüz ve yetim çocukları sevindirdi. İlçedeki öksüz ve yetim çocuklara kışlık bot ve mont desteğinde bulundu. Tedarik edilen bot ve montlar Sivrice İlçesi Kaymakamı Yunus Emre Vural’a teslim edildi. İhtiyaçlar, Kaymakam Vural tarafından dağıtıldı.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan TUSİM Başkanı Mustafa Alpay, kendi memleketine hizmet etmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.
Alpay:
“Çocuklar Üşümesin, projesi bizim gelenek haline getirdiğimiz bir proje. Allah nasip ederse Kars’ın Arpaçay İlçesi’nde 193 öksüz ve yetim çocuğumuza bot ve mont desteğinde bulunacağız. Bizim önemsediğimiz bir proje. Daha önce de Elazığ’da çocuklarımızın kışlık ihtiyaçlarını temin etmiştik. Elazığ’a hizmetlerimiz artarak devam edecek” ifadelerine yer verdi.

Sivrice İlçesi Kaymakamı Yunus Emre Vural ise, hizmetlerinden ötürü TUSİM Başkanı Mustafa Alpay’a teşekkür etti.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat