TÜKETİM ÇILGINLIĞI PANDEMİYİ UNUTTURDU

Okunma: 52
GÜNCEL 16 Eylül 2021 16:24
Videoyu Aç TÜKETİM ÇILGINLIĞI PANDEMİYİ UNUTTURDU
A
a

TÜKETİM ÇILGINLIĞI PANDEMİYİ UNUTTURDU

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınındaki artış her geçen gün çoğalırken, Elazığ aşılamada sınıfta kaldı. Vaka sayısının yüksek olması aynı zamanda aşılama oranının en düşük olduğu iller arasında olması sağlık tedbirlerinin yeterli olmadığını göstermekte. Vatandaşların en büyük duyarlılıklarından biri olan aşılamayı bir insani görev olarak görmesi gerekmektedir. Peki insanlar maske- mesafe-temizlik kuralların ne kadar dikkat ediyor?  

Daha önce Sağlık Bakanlığı, tarafından yayımlanan aşı haritasında, aşı oranı düşük olan iller arasında yer alan Elazığ’ın,  güncel aşı tablosu ise şu şekilde; 

“Yapılan Toplam Aşı: 394 bin 500 

Yapılan İlk Doz Aşı Sayısı: 232 bin 351 

Yapılan İkinci Doz  Aşı Sayısı: 141 bin 902 “ yayımlanan verilerle aşılamanın çok gerisinde kaldığı belirtilmişti. Salgının son derece yaygın olduğu bu dönemde insanlar maske takmamakta ısrarcı, aşılamada geri, mesafe kuralına uzak bir durumdayken birde yetmezmiş gibi alıveriş merkezlerinin yapmış olduğu indirim kampanyaları halkı galeyana getiriyor. İndirim kampanyalarının albenisi insanlara salgının nasıl bir tehlike oluşturduğunu ve bulaş özelliği konusunda önem taşıyan mesafe kurallarına uymayı unutturdu. 

Elazığ’ da yüksek vaka sayılarına rağmen yapılan konserler, festivaller, insanlara koronavirüsü unutturdu derken yetmezmiş gibi birde yapılan büyük indirim kampanyaları ile kendini kaybeden vatandaşların alışveriş çılgınlığı adeta virüse davetiye çıkarır nitelikte. 

Elazığ’da bir alışveriş merkezi, halılarda indirime gittiğini duyurduktan sonra İndirimi duyan vatandaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren alışveriş merkezinin bulunduğu sokağa giderek uzun kuyruklar oluşturdu. Halı indiriminin izdihama neden oluğu alışveriş merkezinde ortaya çıkan görüntüler büyük bir şaşkınlığa neden oldu. Vatandaşların sağlık konusunda hassasiyet göstermesi beklenen bu dönemde tam tersi tutum sergilemeleri ile karşılaştığımız bu manzara ne kadar bilinçsiz davrandığımızın bir göstergesi oldu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat