TBMM ANAYASA KOMİSYONU BAŞKANI ŞENTOP: "SEÇME VE SEÇİLME HAKKI AYNI YAŞTA OLMASI DOĞRUDUR"

Okunma: 3613
GÜNCEL 3 Mart 2017 09:44
Videoyu Aç TBMM ANAYASA KOMİSYONU BAŞKANI ŞENTOP: "SEÇME VE SEÇİLME HAKKI AYNI YAŞTA OLMASI DOĞRUDUR"
A
a

16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği halk oylaması öncesi Elazığ Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa katılan Şentop, konferans öncesi Kömürhan mevkisinde Elazığ merkez ve Baskil ilçesi muhtarlarıyla bir araya geldi.

Şentop, cumhurbaşkanlığı sistemi ve anayasadaki değişiklikler hakkında muhtarları bilgilendirdi.
Fırat Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde AK Parti Elazığ İl Teşkilatı tarafından 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' konulu konferans düzenlendi. TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop'un konuşmacı olarak katıldığı programda Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, AK Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan Gürgöze, MHP Elazığ İl Başkanı Oğuzhan Demir, STK Temsilcileri ve çok sayıda davetli yer aldı.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop:
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, "16 Nisan'da oylanacak olan cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin kendisi istikrar üretiyor. Milletin doğrudan hükümeti seçtiği sistem kendisi istikrar üreten bir sistem. Parlamenter sistemle ilgili sıkıntılar sadece Türkiye'de değil, dünyada da var" dedi.

"Seçme ve seçilme hakkının aynı yaşta olması doğrudur"
Parlamenter sistemde halkın tek oy kullandığını aktaran Şentop, "Millet hükümeti doğrudan seçmiyor. Bizim önerdiğimiz 16 Nisan'da oylanacak olan sistemde vatandaş meclisi ayrı hükümeti ayrı seçiyor. Bu sistemle birlikte 25 olan seçilme yaşı da 18 olacak. Şuanda 18 ile 25 yaş arasında Türkiye'de 8,5 milyon vatandaş var. Bugün 8,5 milyon vatandaşımız seçebiliyor ama seçilemiyor. Seçme ve seçilme hakkının yaş olarak aynı olması doğrudur. Önerdiğimiz sistemle birlikte milletvekili sayımızda 550'den 600'e çıkacak" diye kaydetti.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat