TARIM ORMAN İL MÜDÜRLÜĞÜ'NDE BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ UYGULAMA YETKİ BELGESİ EĞİTİMİ VERİLDİ

Okunma: 55
GÜNCEL 8 Nisan 2021 10:52
Videoyu Aç TARIM ORMAN İL MÜDÜRLÜĞÜ'NDE BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ UYGULAMA YETKİ BELGESİ EĞİTİMİ VERİLDİ
A
a

TARIM ORMAN İL MÜDÜRLÜĞÜ'NDE BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ UYGULAMA YETKİ BELGESİ EĞİTİMİ VERİLDİ

​İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Yetki Belgesi Eğitimi verildi.

Eğitimin açılışına; İl Müdürü Dr.Turan KARAHAN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Yılmaz ATAŞ, teknik personel ve üreticiler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürü KARAHAN; "Tarımsal üretimde zirai mücadele büyük önem taşımaktadır. Özellikle son yıllarda mücadelede kullanılan kimyasalların insan sağlığına, çevreye ve doğal dengeye olan yan etkileri anlaşıldıkça bu etkileri azaltıcı yöntemler üzerine çalışmalar başlatılmıştır. Bu konuda Bakanlığımız pek çok düzenlemeler getirmiştir. 3 Aralık 2014 tarih ve 29194 sayılı Resmi gazetede yayımlanan "Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, Uygulanması ve Kayıt İşlemleri" hakkındaki Yönetmelik gereğince İl Müdürlüğü olarak yılda üç kez Bitki Koruma Ürünleri uygulama yetki belgesi eğitimi düzenleniyoruz.

İnsan sağlığı için önem arz eden güvenilir gıdanın temini için, doğru ilacın doğru zamanda ve doğru dozda kullanıldığı, hasat ile son kullanma arasında geçmesi gereken süreye dikkat ederek, izlenebilirliğinin sağlanması ile mümkündür" dedi.

Gerçekleşen eğitim sonunda kursiyerlere bitki koruma ürünleri uygulama belgesi verildi.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat