ŞEHİR HASTANESİNE YENİ TEDAVİ

Okunma: 423
GÜNCEL 13 Nisan 2021 12:47
Videoyu Aç ŞEHİR HASTANESİNE YENİ TEDAVİ
A
a

ŞEHİR HASTANESİNE YENİ TEDAVİ

Elazığ’a ve bölge illerine hizmet sunan Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Diğer organ radyoterapi işlemlerinin rutin olarak yapıldığı “Radyasyon Onkolojisi Kliniğinde” ilk karaciğer radyoterapi (ışın tedavisi) uygulaması başarı ile gerçekleştirildi. Radyasyon Onkolojisi Kliniğinde yapılan “Karaciğer Stereotaktik Beden Radyoterapisi (SBRT)” işlemi artık rutin tedavi işlemleri arasına girdi.
 
Uluslararası katılımcıların da dâhil olduğu Multidisipliner Karaciğer Tümör Konseyi tarafından alınan karar doğrultusunda, Hastanenin Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Ahmet Kuru tarafından tedavisi planlanan hepatoselüler karsinom tanılı Fethi Durğun’a (58) Stereotaktik Beden Radyoterapisi (SBRT) uygulaması yapıldı.
 
Şanlıurfa’dan gelen bir hastaya kliniklerinde ilk kez Karaciğer Stereotaktik Beden Radyoterapisi (SBRT) uygulaması yaptıklarını belirten Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniğinde görevli Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr.Ahmet Kuru, “ İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer Transplantasyon Ekibi öncülüğünde toplanan ve uluslararası katılımcıların yer aldığı Multidisipliner Karaciğer Tümör Konseyinde alınan karar doğrultusunda, hastamız Fethi Durğun’a kliniğimizde tedavi planlaması yapıldı. Hepatoselüler karsinom tanılı hastamıza yaptığımız tetkiklerin ardından 5 seans olarak Stereotaktik Beden Radyoterapisi (SBRT) tedavisini planladık. Hastamıza ilk seansını uygulayarak tedavi sürecini başlattık. Süreçte, hastamızın takiplerini yaparak tedavi programını planladığımız şekilde uygulamaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.
 
 
tereotaktik Beden Radyoterapisi (SBRT) yönteminin, çevredeki sağlıklı dokulara gönderilen dozu en alt düzeye indirmesi ve hedef alan içerisine maksimum doz gönderilmesine izin vermesinin tümörlerin lokal kontrollerini sağlamada mükemmel sonuçlar verdiğini vurgulayan Uzm. Dr. Ahmet Kuru, “Multidisipliner Karaciğer Tümörleri Konseyi tarafından değerlendirilip SBRT uygulanmasına karar verilen hastaların radyoterapi öncesi gerekli hazırlıkları tamamlandıktan sonra Radyasyon Onkolojisi Uzmanı liderliğinde, Tıbbi Fizik Uzmanı ve Radyoterapi Teknikerlerinden oluşan ekip ile beraber radyoterapi cihazında SBRT tedavisi uygulanmaktadır. Tedavisi tamamlanan hastalar yanıt değerlendirme sürecinde takibe alınmaktadırlar. Karaciğerdeki kanserlerin tedavisi için SBRT kullanılması ile ilgili tecrübeler oldukça artmıştır. Bu hem hepatasellüler kanser gibi primer kanserler hem de karaciğere sıçramış ikincil kanserler (metastazlar) için geçerlidir. Sonuçlar, tümörlerin lokal kontrollerini sağlamada mükemmeldir ve bu teknik ile tedavi edilen hastalarda uzun süreli sağ kalım sağlanabilmektedir” dedi.
 
 
 
Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr Kuru, kliniklerinde kullandıkları cihazın en son teknoloji ürünü olduğunu, bu cihazın ve kliniğin fiziki yapısının yüksek kalitede sağlık hizmeti sunmalarında büyük bir avantaj sağladığını ifade etti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat