SAKATLAR DERNEĞİ ÜYELERİ BİR ARAYA GELEREK SIKINTILARINI ANLATTI

Okunma: 49
GÜNCEL 2 Ekim 2022 15:33
Videoyu Aç SAKATLAR DERNEĞİ ÜYELERİ BİR ARAYA GELEREK SIKINTILARINI ANLATTI
A
a

Türkiye Sakatlar Derneği Elazığ Şubesi üyeleri kahvaltı programında bir araya geldi.

Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya’nın ev sahipliğinde Türkiye Sakatlar Derneği Elazığ Şubesi Üyeleri için kahvaltı programı organize edildi.
Gerçekleştirilen organizasyonda engeli olan vatandaşların sorunları ve isteklerini dile getirildi.
Türkiye Sakatlar Derneği Elazığ Şube Başkanı Metin Fırat Kahvaltı programını düzenleyen Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya’ya teşekkür ederek  “Kıymetli başkanım Allah sizlerden razı olsun yüreğiniz öyle büyük ki öyle merhametli ki bizler bunu görüyoruz bizlere güzel sofranızı açtığınız için engeli kardeşlerimizle bir arada olduğunuz için önemsediğiniz için değer verdiğiniz için bizim yanımızda olduğunuz için derneğim adına ve tüm engeli kardeşlerimin adına sizlere çok teşekkür ediyorum iyi ki varsınız bizler sizi seviyoruz.” İfadelerini kullandı
Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya, herkesin birer engelli adayı olduğunu unutmaması gerekir ifadelerini kullanarak her bireyin bir engelli adayı olduğunun altını çizdi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
bakishaber