MÜFTÜ AYDIN: RAMAZAN, MÜMİNLER İÇİN BİR NİMETTİR

Okunma: 39
YEREL HABER 12 Nisan 2021 09:55
Videoyu Aç MÜFTÜ AYDIN: RAMAZAN, MÜMİNLER İÇİN BİR NİMETTİR
A
a

MÜFTÜ AYDIN: RAMAZAN, MÜMİNLER İÇİN BİR NİMETTİR

11 ayın sultanı Ramazan ayını idrak etmeye başlıyoruz. Bu gece sahura kalkılacak yarın ilk oruç tutulacak. Geçen yıl Ramazan ayında Teravih namazını kılınmadığını hatırlatan Elazığ İl Müftüsü Selami Aydın bu yıl da Diyanet İşleri Başkanlığınca alınan karar gereği Teravih Namazlarının evlerde kılınacağını belirterek” Tabiki Ramazan ayını teravih namazlarını camide cemaatle kılamadığımız için üzgünüz. Ancak biz Ramazan ayını coşkulu bir şekilde geçirmeliyiz. Bunun içinde diğer ibadetlere yöneleceğiz. Kur’an okuyacak ve kur’an’ın manasının anlaşılması yönünde çalışmalar yapacağız.” Dedi
 
Ramazan inananlara ikram edilen bereketli bir aydır
 
Ramazan ayı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Elazığ Müftüsü Selami Aydın, Ramazan ayını ibadetlerle geçirilmesi gerektiğini belirtti.
 
Coronavirus tedbirleri kapsamında bu yıl da teravih namazlarının evlerde eda edileceğini hatırlatan Aydın, Müslümanların aklıselim ile hareket etmesi gerektiğini söyledi.
 
Aydın, "evveli rahmet ortası mağfiret sonu cehennem azabından kurtulma" günleri olan Ramazan ayına yaklaşıldığını belirterek, "Resulullah Efendimiz bunu ifade ederken 'O mübarek ayın gölgesi üzerimize düştü.' buyuruyor. Ramazan gelince cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır. Şeytan zincire vurulur. Bir münadi, ‘İyilik yapana iyilikte devam et, kötülük yapana da kötülükten kendini uzaklaştır.’ diye seslenir." ifadelerini kullandı.
 
"Tabii Ramazan; ilmin, inancın, ibadetin, ahlakın, kardeşliğin ve dayanışmanın zirveye ulaştığı bir aydır. Ramazan; Kur'an, tefekkür, oruç ve sabır ayıdır. Ramazan müminlerin bayramıdır. Ramazan bundan daha güzel ifade edilemez. Mübarek Ramazan ayı geldi. Kur'an'ıyla, Kadir gecesiyle, orucuyla, teravih namazlarıyla, mübarek geceleriyle, iftarıyla, sahuruyla, itikâfıyla, fıtır sadakasıyla Ramazan bizim için büyük bir nimettir.
 
 “Müslüman aklıselim ile hareket eder”
 
İl Müftüsü Selami Aydın, "Malumunuz pandemi sürecindeyiz. Salgın hastalık her tarafta var. Geçen sene teravih namazlarımızı kılamadık, hatta beş vakit namazımızı da camilerde kılamadık. Cuma namazlarını da kılamadık. Bugün geldiğimiz noktada, devlet yetkililerinin ifade ettiğine göre, beş vakit namazımızı camide kılacağız. Ama teravih namazını evlerde kılacağız. Salgın hastalık arttı; ölü sayıları 250'ye yaklaştı. Binlerce insan Covid hastalığına yakalandı ve bu virüs mutasyona uğrayarak her tarafta büyük etkiler bırakıyor. Müslüman aklıselim ile hareket eder. Dolayısıyla tedbirleri arttırmamız lazım. İnşallah biz de milletimizin sağlığı menfaati için bu kararlara harfiyen uyuyacağız." dedi.
 
Teravih namazlarını cemaatle birlikte kılmayı çok istediğini belirten Aydın, "Teravih namazlarını cemaatle birlikte kılmayı çok istiyoruz, çok arzu ediyoruz. Cemaatle birlikte salavatlar getirmeyi, tekbirler getirmeyi, coşkuyla kadınlar çocuklar hep birlikte teravih namazını şartlara uyarak ve mesafeli bir şekilde kılmayı çok istiyoruz. Ama olmadı. Bunlar olmadı diye Ramazanı sönük geçirecek değiliz. Diğer ibadetlere yöneleceğiz, Kur'an okumaları ağırlık vereceğiz. Kur'an'ın manasının anlaşılması yönünde çalışmalar yapacağız." şeklinde tavsiyelerde bulundu.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat