İKİ ÜLKE TEK YÜREK

Tarih: 27 Eylül 2020 12:35

İKİ ÜLKE TEK YÜREK

Tüm Türkiye 27 Eylül 2020 sabahı gözlerini hüzünle açtı. Çünkü kardeş ülke dediğimiz ne zaman başımız sıkışsa yanı başında bulduğumuz kardeş ülkemiz Azerbaycan’a Ermenistan saldırdı. Önce Azerbaycan’nın askeri koruma noktalarına geniş bir cephe şeklinde saldırı ateşi açıldı. Ardından ise sivil halkına.  Ve o sabah ne Azerbaycan için ne de Türkiye için güneş doğmadı. Saldırı haberi ajanslara düşer düşmez Türkiye desteğini gösterdi. Hemen Ankara’dan net bir şekilde  Azerbayca’nın yanındayız tavrını gösteren bir mesaj yayımlandı.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Uluslararası hukukun açık ihlali olan ve sivil kayıplara da yol açan Ermeni saldırısını şiddetle kınıyoruz. Bu saldırılarla Ermenistan bölgede barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğunu bir kez daha göstermiştir. Azerbaycan, halkını ve toprak bütünlüğünü korumak için meşru müdafaa hakkını elbette kullanacaktır. Bu süreçte, tek yürek olarak Türkiye'nin Azerbaycan'a desteği tamdır” dedi.
Azerbaycan’a ansızın ve kalleşçe yapılan bu saldırı akıllara acaba bu savaş için bir işaret mi sorusunu da getirdi.  Çünkü fazla uzak değil birkaç hafta önce Yunanistan bizim için yabancı dostlarından füze aldı. Ve bir nevi savaş için hazırlık yaptığını bir gözdağı şeklinde gösterdi.
Ama biz iki farklı ülkede olsak aslında tek yürek tek bedeniz.  24 Ocak Elazığ depreminde yardıma gece koşan kardeş dediğin davet beklemez zor zaman da kendi çıkar gelir dediği ve bizim için yardım malzemesi yollan bu kardeş ülke Azerbaycan yalnız değilsiniz arkanız da 81 milyon kardeşiniz var Türkiye var.
Bu savaş sadece korkakça ve çaresizce yapılmış hırsından nereye saldıracağını bilmeyenler tarafından yapılmıştır. Ama bizde çok güzel bir tabir vardır “eceli gelen köpek cami duvarına pisler diye” demek ki ecelleri gelmiş ki Türkiye’nin kardeşine saldıracak kadar gözlerini karartmışlar. Ama atladıkları unuttukları bir şey var iki ülke tek milleti kimse kolay kolay yıkamaz…
YALNIZ DEĞİLSİN AZERBAYCAN…

https://bakishaber.com/makaleprint/iki-ulke-tek-yurek.html