KURSDER BAŞKANI AKSU'DAN SINAVA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Okunma: 30
GÜNCEL 18 Haziran 2021 10:30
Videoyu Aç KURSDER BAŞKANI AKSU'DAN SINAVA İLİŞKİN AÇIKLAMA
A
a

KURSDER BAŞKANI AKSU'DAN SINAVA İLİŞKİN AÇIKLAMA

KURSDER Başkanı Veli Aksu üniversite sınavına hazırlık yapan öğrenciler tavsiyelerde bulunurken konuşmasında şu ifadelere yer verdi;
‘’2015 yılı öncesine kadar ÖSYM formüller üzerindeki değişkenlerden hatta ezbere dayalı konuların belli soru tiplerini sürekli sorardı. Hatta her yıl bir önceki yılın %40 oranında benzer sorusunu sorardı. Ancak 2015 yılından 2020 yılına kadar soruları incelediğimizde karşımıza şu tablo çıktı. ÖSYM önceki soruları tamamen lav etmiş yani soru stillerine ciddi anlamda bir değişim yapmış aslında bu günkü üniversite sınavı dün ki üniversite sınavından çok daha kolay bir sınav ancak öğrenciler sınavlara hazırlanırken eski alışkanlıklarını, biz eğitimcilerde eski alışkanlıklarımızı güncelleyemeyip değiştiremediğimiz için eski sisteme göre hazırlıyoruz çocukları. Çocuklar daha sınavın zor mu kolay mı olduğuna dahi karar veremiyorlar.’’ifadelerine yer verdi. Konuşmasının devamında  ‘’ öğrencilerin sınava değil soru bankalarına çalıştıklarının’’ altını çizdi. Aynı zamanda konuşmasının devamında şu ifadelere yer veren Başkan Aksu; ÖSYM son beş yıla temel bilgiyi soruyor yani bir konuyla ilgili temel olarak bilmesi gereken ne varsa en alt seviyede onları soruyor ama bunları sorarken de şunu yapıyor konu anlatılırken tanımlar içerisinde gizlice yer almış temel özellik ve kavramlara dayalı soru tiplerini soruyor. Öğrencilerimizin son on günde konularını soru bankalarından değil aslında ben onu şöyle tanımlıyorum öğrenci soru banklarına hazırlanıyor üniversite sınavına hazırlanmıyor niye çünkü genellikle öğrenciler her gün her konun 200-300 tane soru çözerek o konuyu öğreneceğini düşünüyor oysa ÖSYM bizim mühendislik bizim mühendislik matematik dediğimiz konulardan uzaklaştı. Ben konuyu anlayayım hatırımda kalsın diye her konudan birer test çözmeyle son on gününü heba etmesinler. ‘’

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat