BAŞKAN KARATAŞ “ANESTEZİ TEKNİKERLERİNİN İNTİHARLARINI ÖNLEYİN ARTIK!”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BAŞKAN KARATAŞ “ANESTEZİ TEKNİKERLERİNİN İNTİHARLARINI ÖNLEYİN ARTIK!”
Abone ol
Kamu Sağlık-Sen Elazığ il başkanı Ümit Karataş 13 Aralık Anestezi Teknikerlerinin gününü kutlarken artan intiharların önlenmesini talep etti.

Kamu Sağlık-Sen Elazığ il başkanı Ümit Karataş açıklamasında “Son günlerde artan Anestezi Teknikerlerinin intihar haberleri Çalışma ortam ve şartlarının kötüleştiğinin ve artan Mobbinglerin son safhada yer aldığının bir göstergesidir. Ayrıca keyfi mesai düzenlemeleri ve gündüz mesaisinden sonra ” özel ameliyat” adı altında alınan vakaların artması sonucu ağır iş yükü altında ve kapalı ortamlarda bir de liyakatsiz ve ehliyetsiz idarecilerin güdümünde çalışmak zorunda kalan teknikerlerin intihar etmelerinin önü kesilmelidir. Bu konuda gerekli tarama testleri ve tedavi yöntemleri geliştirilmelidir.

Vaka başında dikkatlerinin dağılması nedeniyle verimli çalışamadıkları için Teknikerlerin ameliyatta kalma sürelerinin belirlenmesi ve sabitlenmesi gerekmektedir. Hasta başında kalan Teknikerlere

gerekli dinlenme olanağı ve güvenliği sağlanmalıdır. Bu yüzden Anestezi Teknikerlerinin sayısının arttırılması gerekmektedir. Yapılan araştırmalarda İntiharların sebebinin; ağır iş yükü, anestezi gazları, kapalı ortam, kötü fiziki şartlar ve Mobbing ‘in olduğunu gösteriyor. Hasta başında ayrılamayan, dinlenmeye ve yemeğe çıkamayan, uzun süre kapalı, loş ortamda kalan ve uyutucu gazların etkisiyle psikolojik sorunlar yaşayarak intihar etmektedirler. Anestezi Teknikerlerinin çalışma ortamları olan Ameliyathaneler fiziki çalışma standartlarına uygun değildir. Ameliyathanelerin çoğunda atık gaz tahliye sistemi olmadığından cihazdan çıkan anestezik ajanlar ortama verilmekte, kapalı olan ortamlarda bu anestezik gazların solunması nedeniyle; Ameliyathanede çalışan Anestezi Teknikerlerinin metabolizması, karaciğerleri ve genleri zarar görmektedir. Anestezi Teknikerlerimiz ameliyata girecek hastaların anestezi başlangıcında- sonrasında bu gazlara daha fazla maruz kalmaktadırlar. 

Ameliyathanedeki radyasyonun röntgen biriminden fazla olduğu ve bir vaka da 100'ün üstünde skopi kullanıldığına şahit olmaktayız. Gerekli iş sağlığı ve Güvenliği kurallarına uyulmaması ve Ameliyathanelerin yeterli koruyucu donanıma sahip olmaması (odaların duvarlarında kurşun kaplama, kurşun önlük ve skopi gözlüğü) Teknikerlerimizin sağlık ve çalışma şartlarını olumsuz etkilemektedir. 

Son olarak Sağlıkta Beyaz Reform adı altında yürürlüğe giren mali haklardan mahrum bırakılmışlar. Ameliyathanelerin bazı Hastane İdarecileri tarafından; “ Özellikli Birim” olarak 2. Derece olarak kabul edilmesi  sonucu teşvik ödemelerinden mahrum edilmiş ve ağır çalışma şartları görmemezlikten gelinmiştir. Her yıl giyim yardımı adı altında çok komik miktarlarla alay edilmekte ve bu komik giyim yardımı ile bir terlik dahi alınamıyor. Bu yüzden Teknikerlerimiz forma, terlik v.s iş elbiselerini cebinden ödeyerek almak zorunda kalıyorlar. Anestezi Teknikerlerinin Ünvan sorununun çözülmesi için 4 yıllık eğitim alan Anestezi Teknikerlerinin "Anestezist" olması gerekmektedir.

KAMU SAĞLIK-SEN olarak; daha sağlıklı bir ortamda, keyfi uygulamalardan uzak, özlük haklarının iyileştirilmesi dilek ve temennisi ile 13 Aralık Anestezi Teknikerlerinin gününü kutluyorum." İfadelerini kullandı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ELAZIĞ BELEDİYESİ’NDEN “METOT” TİYATRO OYUNUNA DAVETÖnceki Haber

ELAZIĞ BELEDİYESİ’NDEN “METOT” TİYATRO O...

MİLLETVEKİLİ BULUT: “BÖLGEMİZE HAYIRLI OLSUN”Sonraki Haber

MİLLETVEKİLİ BULUT: “BÖLGEMİZE HAYIRLI O...

Yorum Yazın