FIRAT ÜNİVERSİTESİ BAŞARIYA DOYMUYOR

Okunma: 44
GÜNCEL 27 Ekim 2021 12:27
Videoyu Aç FIRAT ÜNİVERSİTESİ BAŞARIYA DOYMUYOR
A
a

FIRAT ÜNİVERSİTESİ BAŞARIYA DOYMUYOR

Stanford üniversitesi tarafından 19 ekim 2021 tarihinde Elsevier veri tabanında yayınlanan ve 2020 alıntı yılına göre ilk %2 lik diliminde bulunan 'Dünyanın En Etkili Bilim
İnsanları'listesi 'Kariyer boyu etki' ve 'yıllık Etki (2020 yılı çalışmalar) ' olarak iki kategoride listelendi.

Stanford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada 22 anabilim dalı ile 176 alt bilim dalında dünyadaki bilim insanı  tarasından ilk yüzde 2'lik dilime giren 190 bin bilim insanının yer aldığı liste Elsevier veri tabanında yayınlandı.

Türkiye’den 1150 Öğretim Üyesi girmiş olup, bu listede Fırat Üniversitesi’nden 42 Öğretim Üyesi yer almıştır. Bilim insanlarının kariyerleri boyunca yaptıkları çalışmalar dikkate alınarak oluşturulan sıralamada ise 186.177 bilim insanı içerisinde Türkiye’den 828, Fırat Üniversitesi’nden ise 29 Öğretim Üyesi yer almıştır.

Listeye Türkiye'den en fazla akademisyeni giren üniversite; 50 akademisyenle İTÜ oldu. İTÜ’yü, 42 akademisyenle Fırat Üniversitesi, 38 akademisyenle Koç Üni., 35 akademisyenle Hacettepe Üni., 34 akademisyenle ODTÜ, 30 akademisyenle Erciyes Üni., 29 akademisyenle Gazi Üni. VEKTÜ, 26 akademisyenle Bilkent Üni. ve 25 akademisyenle YTÜtakip etti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat