ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ İNŞAATINDA SONA GELİNDİ

Okunma: 41
GÜNCEL 28 Temmuz 2021 09:50
Videoyu Aç ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ İNŞAATINDA SONA GELİNDİ
A
a

ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ İNŞAATINDA SONA GELİNDİ

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın seçim vaatleri arasında yer alan bir proje daha açılış için gün sayıyor.

Engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştıracağı, içerisinde; sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal faaliyetlerin yer alacağı “Engelsiz Yaşam Merkezi” inşaatında sona gelindi.

İzzetpaşa Mahallesi’nde mülkiyeti Elazığ Belediyesi’ne ait olan eski Çağrı Tıp Merkezi yerinde yedi kat olarak inşa edilen, toplam 1298,53 m² alan üzerinde 6175 m² kullanım alanına sahip olacak “Engelsiz Yaşam Merkezi”nde dış cephe ve ince işler imalat çalışmaları devam ediyor.

Eylül ayı sonu hizmete sunulması planlanan yaşam merkezi bünyesinde; 25 araçlık otopark, 100 kişilik sinema salonu, 2 adet çok amaçlı oda, 80 kişilik eğitim ve konferans salonları, mescitler, kütüphane ve okuma salonları, acil müdahale odası, toplantı odaları, 5 adet bilgisayar odası, müzik atölyesi, yağlı boya atölyesi, resim atölyesi, satranç odası, 3 adet işaret dili ve eğitim odaları, 4 adet oyun odaları, 2 adet psikolojik danışmanlık odaları, 22 adet idari birim odası, 15 adet derslik, 7 adet danışman odası, 7 adet aile eğitim odası, 2 adet kantin, mutfaklar, personel odaları, arşivler, depolar yer alacak. EBEGEM, ADEM ve Gençlik Merkezi de hizmetlerini bu binadan yürütecek.

MUSTAFA AKSU: “GENİŞ KAPSAMLI BİR PROJE HAYATA GEÇİYOR”

“Engelsiz Yaşam Merkezi” nin engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırabilme adına önemli bir proje olduğunu belirten Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mustafa Aksu; ‘Belediye Başkanımız Sayın Şahin Şerifoğulları’nın 11 ana başlık altında 100 projesinden biri olan “Engelsiz Yaşam Merkezi” projesi, engelli bireylerimizin sağlıklı bireyler gibi toplum yaşamında var olabilme ve hayatlarını kolaylaştırabilme adına önemli bir projedir. Bu merkezimizde; sinema salonları, tiyatro salonu, psikolojik danışmanlık merkezleri, bilgisayar odaları, el sanatları odası, müzik odası, satranç odaları, acil müdahale ve sağlık odası, çok amaçlı eğitim-konferans salonu, kafeterya, bekleme salonu ve oyun salonları yer almaktadır. Genel olarak baktığımız zaman Elazığ Belediyesi olarak geniş kapsamlı bir projeyi hayata geçiriyoruz.” dedi.

ENGİN KIRÇIL: “ELAZIĞ’DAKİ ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ ÇOK ŞANSLI”

Memur-Sen Elazığ Şubesi Engelliler Komisyonu Başkanı Engin Kırçıl ise Engelsiz Yaşam Merkezi’nin Elazığ için çok büyük bir proje olduğunu kaydederek, “Engelsiz Yaşam Merkezi projesi, engelli bireylerimiz için atılan çok önemli bir adım. Zaten Belediye Başkanımız görev süresi boyunca da ‘Gönülden Gönüle’ dokunarak bu projenin gerçekleştirilmesi doğrultusunda önemli adımlar attı. Bu merkezimiz engelli bireylerin yaşam standartlarını yükselteceği ve aileleriyle birlikte özellikle sosyal yaşam standartlarını üst seviyeye çıkarılabileceği önemli bir yere sahip olacak. Özellikle Elazığ’da ikamet eden engelli vatandaşlarımız ve aileleri bu konuda çok şanslılar. Çünkü Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde böylesine geniş kapsamlı bir yaşam merkezi bulunmuyor.”

“GÖNÜLLERDEKİ ENGELLERİ YIKAN BELEDİYE BAŞKANIMIZ, GÖNÜLLERE GİRMEYE DEVAM EDİYOR”

“Yaşam merkezimiz önümüzdeki aylar içerisinde aktif hale gelecektir. Engelsiz Yaşam Merkezi’nde özellikle engellilere yönelik erişilebilirlik noktasında çok önemli adımlar atıldı. Burada engelli bireylerin ihtiyaçlarının karşılanması açısından bir çok donatı yer almaktadır. Engelsiz Yaşam Merkezi ilimiz adına çok büyük bir proje. Gönüldeki engelleri yıkan Belediye Başkanımız aynı zamanda gönüllere de girmeye devam etmektedir. Bu önemli projenin şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat