ELAZIĞ BELEDİYESİ'NDEN OTİZM YAŞAM VE SPOR MERKEZİ

Okunma: 40
GÜNCEL 28 Temmuz 2021 13:15
Videoyu Aç ELAZIĞ BELEDİYESİ'NDEN OTİZM YAŞAM VE SPOR MERKEZİ
A
a

ELAZIĞ BELEDİYESİ'NDEN OTİZM YAŞAM VE SPOR MERKEZİ

Elazığ Belediyesi, sosyal belediyecilik alanında otizmli bireyleri ve ailelerini desteleyecek önemli bir projeye imza atıyor.

İnsan odaklı hizmet anlayışıyla vatandaşların yaşam kalitelerini artırmaya yönelik projeleri bir bir hayata geçiren Elazığ Belediyesi, Yaşam Otizm Vakfı işbirliğiyle Otizm Yaşam ve Spor Merkezi Projesine ilişkin çalışmaları başlattı.

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın vizyon projelerinden biri olan ve engelli bireylerin yaşam kalitelerine değer kazandıracak Engelsiz Yaşam Merkezi Projesine ilişkin çalışmalarda sona yaklaşılırken otizmli bireylere yönelik yepyeni bir yaşam merkezi oluşturulması için de çalışmalara başlandı.

Sosyal belediyecilik alanında örnek bir proje olacak Otizm Yaşam ve Spor Merkezinde, otizmli bireyler ve ailelerinin yaşamlarına destek sağlanacak. Otizmli bireylerin eğitsel ve sportif faaliyetlerle sosyal yaşama aktif katılımlarını desteklemeyi hedefleyen proje doğrultusunda, bireylere rehabilitasyon hizmeti de sunulacak.

BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI: “ŞEHRİMİZİ GÜZEL HİZMETLERLE BULUŞTURUYORUZ”

Elazığ Belediyesi olarak gönül belediyeciliği ilkesiyle toplumun tüm kesimlerini kucaklayan projeleri hayata geçirdiklerini ifade eden Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, “Şehrimizi fiziki açıdan geleceğe hazırlarken, kültürel, sanatsal ve sosyal anlamda da insanımızın ihtiyaç ve taleplerini karşılayacak, yaşam kalitesini yükseltecek çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Engelli bireylerin yaşamlarına yepyeni bir pencere açacak olan vizyon projelerimizden biri olan Engelsiz Yaşam Merkezimizin inşa çalışmalarını yüzde 80 oranında tamamladık. Eylül ayında inşasını tamamlayacağımız Engelsiz Yaşam Merkezimiz engelli bireylerin yaşam kalitesini artırarak sosyal yaşamda aktif olacakları bir yaşam alanı olacak. Bu projemize ilişkin çalışmalarımız devam ederken özel gereksinim duyan kardeşlerimize destek sağlayacak yeni bir projeyi daha başlatıyoruz. Yaşam Otizm Vakfı işbirliğiyle hayata geçireceğimiz Otizm Yaşam ve Spor Merkezi Projesi ile otizmli bireylere ve ailelerine önemli bir destek sağlamış olacağız, onların toplumsal yaşama daha fazla katılımlarını sağlayacağız. Birlik ve beraberlik içerisinde şehrimizi güzel hizmetlerle buluşturarak, hemşehrilerimizin yaşam kalitelerine değer kazandırmaya devam edeceğiz.” dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat