ELAZIĞ BELEDİYESİ, PARK VE YÜRÜYÜŞ YOLLARINDA BAKIM ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Okunma: 39
GÜNCEL 30 Eylül 2022 15:12
Videoyu Aç ELAZIĞ BELEDİYESİ, PARK VE YÜRÜYÜŞ YOLLARINDA BAKIM ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
A
a

Elazığ Belediyesi, şehir genelindeki park ve yeşil alanlarda bakım, onarım ve yenileme çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne bağlı ekipler; Kültür Park, Abdullahpaşa Mahallesi Yeşil Kuşak Bisiklet Yolu Projesi başta olmak üzere şehir genelinde kauçuk serimi ve yürüyüş yolu düzenleme çalışmalarını gerçekleştiriyor.
Özellikle çocukların güvenli bir ortamda vakit geçirmelerini sağlamak için çocuk oyun alanlarında ve yürüyüş yollarında toplamda 10.000 m²’lik alanda kauçuk serimine başlayan ekipler, bir yandan da oyun gruplarının ve fitness aletlerinin bakım ve onarımını yapıyor.
Elazığ Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden çalışmalara ilişkin yapılan açıklamada, “Vatandaşlarımızın sağlıklı, modern ve rahat koşullarda spor yapmalarına olanak sağlamak amacıyla kentin farklı noktalarında başlattığımız yürüyüş yollarının kauçuk malzeme ile kaplanması çalışmaları devam ediyor. Şehrin farklı noktalarında bulunan park ve yürüyüş alanlarında ihtiyaçlar doğrultusunda EPDM kauçuk serim çalışmalarımız devam edecektir.” denildi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
bakishaber