DOST MECLİSİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Okunma: 525
GÜNCEL 8 Eylül 2021 13:12
Videoyu Aç DOST MECLİSİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ
A
a

DOST MECLİSİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şubesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Dost Meclisi toplantısı, Türkiye’de ilk olan İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezinde, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Murat Okubay’ın katılımı ile gerçekleşti. MÜSİAD Elazığ üyeleri, İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezinin faaliyet alanlarını, yapmış oldukları çalışmaları, projelerini, atölyeleri ve Ar-Ge merkezi alanlarını yerinde görme imkanı buldu. Programın açılış konuşmasını yapan başkan MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Gürkan;

"Cumhurbaşkanlığı himayesinde çok sayıda kurum ve kuruluşun desteği ile Elazığ Valiliği İl Özel İdaresi tarafından yapımı tamamlanan şehrimizin en önemli eğitim ve kültür tesisi İpek Yolu, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle 25 Ocak’ta açıldı. Alanında ülkemizde bir ilk olan ve toplam fiziki büyüklüğü 220 bin metrekareyi bulan İpek Yolunun, Elazığ’ın eğitim ve kültür faaliyetlerine önemli bir değer katacağına inanıyorum. Bir neslin burada ihyası, inşası bizim için büyük önem taşıyor.

Gelecek nesillerin yetişmesinde önemli roller üstlenecek olan, konsepti ve özellikleri itibariyle örnek proje olarak gösterilen İpekyolu’nun şehrimizde olması da bizler için ayrı bir mutluluk. Dünyanın ve ülkemizin dört bir tarafından çocuklarımız ve gençlerimiz buraya gelerek bilimsel, kültürel, sosyal ve sportif faaliyet ve aktivitelerini burada gerçekleştiriyor. Trafik eğitim parkurundan tutun da, binicilik, okçuluk, spor ve macera etkinlikleri, dil eğitimi, musiki, sanat, el becerileri, Ar-Ge merkezi, organik tarım uygulamaları gibi birçok alanda çocuklarımız değişik aktivitelerle buluşuyor. Yine bunların yanı sıra gençlere yönelik tematik eğitim atölyeleri ve çok sayıda branşta tematik meslek atölyeleri ve eğitim alanları, paintball (Paintbol) parkurları ile bu eşsiz proje aziz şehrimize kazandırılmış oldu. Bu projenin şüphesiz en güzel yanı çocuk ve gençlerimizin ülkemizin ortak değerlerine bağlılığını ve farklı coğrafyalardaki akranları arasındaki birlik ve beraberliğini arttırması. Bilim merkezleri ile sosyal ve beşeri bilimlerin alanlarını kapsayan tematik merkezlerin işbirliğine dayalı programlar oluşturulması, öyküleyici ve betimleyici tarih anlatımına, yaygın ve uygulamalı eğitim yaklaşımına dayalı yaşayarak öğrenme alanları oluşturması bu projeyi daha da anlamlaştırıyor. Üniversitelerimizde öğrenim gören gençleri proje faaliyetlerine dahil ederek aktif vatandaşlık, sosyal sorumluluk ve gönüllülük gibi konulardaki farkındalıklarını artırmak ve boş zamanlarını aktif bir şekilde geçirmelerine yardımcı olmak gibi misyonları da olan bu merkezin daha faal olabilmesi için bizler de MÜSİAD Elazığ olarak her türlü desteği vermeye gayret göstereceğiz. MÜSİAD olarak buradaki faaliyetlere en yoğun şekilde katılım sağlayarak üyelerimize buranın imkanlarından faydalanma olanağı sağlayacağız. Ben bu duygu ve düşüncelerle bu özel ve güzel mekanın tamamlanmasında emeği geçen mimar, mühendis ve işçiler başta olmak üzere, milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza, kamu kurum ve kuruluşlarımızın yetkililerine, en çok da Genel Sekreter Yardımcımız Dr. Murat Okubay'a kalbi şükranlarımı arz ediyorum" ifadelerini kullandı.

Program sonrasında MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Tekin Gürkan tarafından, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Murat Okubay’a ülkemizin yetiştirdiği kıymetli iş insanı, akademisyen ve düşünürlerin ülkemizin entellektüel ve ekonomik seyrine yön verdikleri yaşam öykülerini ölümsüzleştirmek amacıyla yazılan MÜSİAD Saygı Kitaplığının ilk serisini takdim etti.


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
bakishaber