DEVA PARTİSİNDEN SARICAN BELDESİNE ZİYARET

Okunma: 52
GÜNCEL 2 Ekim 2022 15:54
Videoyu Aç DEVA PARTİSİNDEN SARICAN BELDESİNE ZİYARET
A
a

Deva Partisi Elazığ İl Teşkilatı tarafından Karakoçan'ın Sarıcan Beldesine ziyaret gerçekleştirildi.

Ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulunan İl Başkanı Mehmet Kangal "  Sarıcan Beldesindeki ziyaretimizde vatandaşlarımızdan edindiğimiz bilgilere göre, Beldenin gün geçtikçe her alanda geriye gittiğini, belde halkının geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığın son yıllardaki maliyet artışları nedeniyle artık yapılamaz bir duruma geldiğini gördük. Özellikle genç nüfusun umudunu kaybettiği ve bu sebeple de çareyi yurt dışında aradığını üzülerek öğrendik. Beldemizde karşılaştığımız bu sorunların büyük oranda zaten ülkemizde de yaşanan sorunlarla paralellik arz ettiği, mevcut tablonun bir an önce düzelmemesi halinde Beldemizin daha çok göç vereceği, buna bağlı olarak da sorunların katlanarak artacağı açıktır. Özellikle dinamik ve üretken nüfus olan gençlerdeki yurt dışına gidişi tersine çeviremezsek beldemizin geleceği hiç de iç açıcı olmayacaktır. Ümit ediyoruz ki, seçimlerden sonra ülkemizdeki hızlı toparlanma ile birlikte bu kalkınmışlık Beldemize de yansıyacak ve kısa bir süre içerisinde özlemi duyulan günlere ulaşılacaktır.” İfadelerini kullandı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
bakishaber