DEPREME HAYATINI KAYBEDEN VATANDAŞLAR İÇİN FİDAN DİKİLDİ

Okunma: 43
YEREL HABER 8 Nisan 2021 09:20
Videoyu Aç DEPREME HAYATINI KAYBEDEN VATANDAŞLAR İÇİN FİDAN DİKİLDİ
A
a

DEPREME HAYATINI KAYBEDEN VATANDAŞLAR İÇİN FİDAN DİKİLDİ

24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen Elazığ depreminde vefat eden vatandaşlarımızın anısına Cemil Meriç Fen Lisesi bahçesinde hatıra ormanı oluşturuldu.
 
 
Elazığ’da meydana gelen deprem felaketinde hayatını kaybeden 37 vatandaşımızın her biri için Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından birer fidan dikildi.
 
Milli Eğitim Müdürlüğü hizmet binasının da içinde bulunduğu Cemil Meriç Fen Lisesi yerleşkesinde yapılan programa İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, Müdür Yardımcıları, eğitim yöneticileri, depremde hayatını kaybeden öğrencilerimizin velileri ve depremzede vatandaşlarımız da katıldılar.
 
24 Ocak tarihinde yaşanan deprem felaketinde kaybettiğimiz canlarımızdan her biri için bir fidan dikildiğini ifade eden Müdür Gürtürk; İnşallah böyle bir felaketi milletimiz bir daha yaşamaz. Depremde yakınlarını kaybeden tüm vatandaşlarımıza bir kez daha sabır diliyorum. Kaybettiğimiz her vatandaşımız için burada bir ağaç dikerek manevi varlıklarını unutmadığımızı göstermek istedik. Bugün yakınlarını kaybeden ailelerimizden bazıları da aramızda bizimle birlikte çocukları veya eşleri için etkinliğimize katıldılar, onlara da teşekkür ediyorum dedi. Program dikilen fidanların üzerine deprem şehitlerimizin isimlerinin bulunduğu künyelerin asılmasının ardından, şehitlerimizin ruhuna Fatiha okunması ile son buldu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat