BU BAYRAMDA " YARDIM ELİ"

Okunma: 46
GÜNCEL 27 Temmuz 2021 15:16
Videoyu Aç BU BAYRAMDA " YARDIM ELİ"
A
a

BU BAYRAMDA " YARDIM ELİ"

Kurban Bayramında muhtaç ailelere yardım eli uzatan 7 yıldır Gönüllü olarak yardımda bulunan Yardım Eli Vakfı bu bayramda da sevindirmeye devam etti.  Elazığ merkezi ile ilçelerinde yaşayan,  yardıma muhtaç aile ve vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak üzere çalışma yapan Yardım Eli  Gönüllüleri Karban Bayramı öncesi bu kez 200 çocuğun giyimini karşıladı. Yardım Eli Gönüllüleri kurucusu Hamza Güneş “ Bu işi ihtiyaç sahibi olan ailelerimizin ile vatandaşlarımızın sıkıntılarına çözüm getirmek adına başlattık ve her geçen yıl çalışmalarımızı artırarak sürdürdük. Bu çalışmalarımızda bizlere destek olan tüm vcatandaşlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyouz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada bu çalışmalarımızı sürdürecek ve ailelerimiz ile vatandaşlarımızın sıkıntılarına çözüm getirmenin çabasında olacağız.” ifadelerine yer verdi.

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat