BAŞKAN KANGAL: SORUMLULAR BİR AN ÖNCE YAŞATTIKLARI GECİKMEYİ TELAFİ ETMELİ

Okunma: 36
GÜNCEL 17 Eylül 2021 10:58
Videoyu Aç BAŞKAN KANGAL: SORUMLULAR BİR AN ÖNCE YAŞATTIKLARI GECİKMEYİ TELAFİ ETMELİ
A
a

BAŞKAN KANGAL: SORUMLULAR BİR AN ÖNCE YAŞATTIKLARI GECİKMEYİ TELAFİ ETMELİ

DEVA Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Mehmet Kangal, okulların açılmasıyla birikte, pandemi kaynaklı sorunların Elazığ genelinde de yaşandığını ve yetkililerin bu durumu bir an önce telafi etmeleri gerektiğini belirten bir basın açıklaması yaptı. 

Başkan Kangal, açıklamasında şunları ifade etti: 

Okulların açılması ile birlikte pandemi sürecinden kaynaklanan sorunlar ülke çapında olduğu gibi ilimizde de günlerdir tartışma konusu olmuş, yetkililerin zamanında ve etkili çözümler sunamamış olması nedeni ile ilerleyen süreçte de bu şekilde devam edeceği endişesi doğurmuştur.  
 
Okullarda pandemi sürecinin doğru yönetilmesi,  İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin gerekirse her bölge ve her okul için farklı çözümleri sunmasına ve hızlı tedbirler almasına bağlıdır. Salgının ve eğitimle ilgili olanakların bölgesel farklılıkları da gözetilerek kararın toptancı bir yaklaşımla değil, bölgesel farklar ve özellikle okullardaki ögrenci sayıları gözetilerek verilmesi düşünülmelidir.

İyi bir planlama ile gerekirse bilim insanlarının, sağlık ve eğitimle ilgili meslek örgütlerinin de görüşlerinin alınarak okullarda gerekli önlemlerin alınması , test, temaslı izlemi ve izolasyon için gerekli altyapının acilen tamamlanması gerekmektedir. Bu koşullar ve önlemler sağlandıktan sonra bile riskin tamamen ortadan kalkmayacağı, bulaşmayı tamamen engellemenin mümkün olmayacağı öngörülmeli, dolayısıyla okulların durumu dinamik bir süreç olarak planlanmalı, hangi durumda önlemleri sıkılaştırma veya yeniden kapanmanın gündeme geleceğine ilişkin eşik düzeyleri de belirlenmelidir.
 
Elazığ özelinde konuya baktığımızda ise, sürecin ne kadar gecikmeli ve ne denli kötü yönetildiğini üzülerek belirtmek isteriz. Ülkedeki okul sayısının yetersizliği, yaşanan deprem sonrasında ilimizde daha da hissedilir bir seviyede olmasına rağmen, zamanında gerekli tedbirler alınmamış, özellikle güçlendirilmesi planlanan okullarımızın tadilatı kapanma döneminde bitmiş olması gerekirken henüz yeni başlamıştır. Peki bu gecikmenin sorumlusu kimdir? Valilik mi milli eğitim müdürlüğü mü işi geciktirmiştir? Vatandaşımızın merak ettiği bu soruların cevabını yetkililerin bir an önce vererek acilen telafi sürecine girilmelidir. Bu okulların güçlendirilmesi işleminin 75 günde tamamlanması planlanmış olmasına rağmen gidişata baktığımızda ilk dönemin sonuna kadar bitirilemeyeceği öngörülmektedir. Bu sebeple bir an önce sorumluların yaşattıkları gecikmeyi telafi ederek bu okulların hizmete açılması büyük önem arz etmektedir.
 
Özellikle öğrenci mevcudunun yüksek olduğu okullarımızdaki fiziksel temasın azaltılması için Sağlık Bakanlığı’nın önerileri doğrultusunda en az 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde personel ve öğrenci planlamasına gereksinim vardır. Bu nedenle öğrenci gruplarının
küçük tutulması, gerekirse ikili öğretime geçilmesi, ders ve teneffüs saatlerinin kısaltılmasına yönelik kararların ivedilikle alınması gerekmektedir.
 
Okullarımızdaki bir diğer sıkıntı hijyen konusudur.  Çoğu okulda gerekli hijyen malzemelerinin yetersiz olduğu ve düzenli temizliğin sağlanabilmesi için personel sayısının çok düşük olduğundan şikayet edilmektir.
Merkezdeki okullara baktığımızda, örneğin geçen sene yaklaşık 400 civarında olan işkur temizlik personeli sayısı bu yıl 130’lara kadar düşmüş olup, mevcutta bulunan okul sayısına oranladığımızda çok sayıda okulda temizlik personelinin olmadığı görülmektedir. 
 
Konunun muhataplarının artık yaşanan bu sıkıntıları bir an önce gidermesi, eğitim öğretim sürecine bizzat dahil olanların yanında dolaylı olarak tüm toplumun da sağlığı açısından gözardı edilemeyecek hususlardır. Sorunların devam etmesi halinde virüs yayılım hızının giderek artacağı ve tekrardan kapanmanın kaçınılmaz olacağı da unutulmamalıdır.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat