YÖNETTİĞİNİZ YER BABANIZIN ÇİFTLİĞİ DEĞİL

Okunma: 159
GÜNCEL 26 Haziran 2022 15:09
Videoyu Aç YÖNETTİĞİNİZ YER BABANIZIN ÇİFTLİĞİ DEĞİL
A
a

YÖNETTİĞİNİZ YER BABANIZIN ÇİFTLİĞİ DEĞİL

Fırat Üniversitesi Hastanesi Sağlık Atılımları yerine usulsüzlükler ve Mobbing iddiaları ile Elazığ Gündeminden düşmüyor. Çalışanlara mobbing, lösemi doktorunun olmaması, göz polikliniğinden alınması çileye dönen raporlar ve Elâzığ ortaokulunun yerine yapılan Diş Fakültesi neden durduruldu. Yükleyici firma neden vinçleri dahi söktü? Detaylar haberimizde…
ÇALIŞANLARA MOBİNG UYGULANIYOR İDDALARI SAVCILIĞA TAŞINDI
Gündemden düşmeyen hastane mobbing uygulanıyor iddiaları Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, tarafından sendika üyelerini ’ne tehdit ve hakaret ettiği öne sürülen Fırat Üniversitesi Araştırma Hastanesi müdürü M.C. hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.
Sağlık çalışanlarının sorunlarını üniversite yönetimiyle hastane idare yöneticisi tarafından sendika üyelerinin tehdit ve hakaretlerine maruz kaldığını ileri süren Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, şunları kaydetti:
5 Nisan tarihinde Fırat Üniversitesi Hastanesinde bulunan sendikamız üyelerinin sorunlarını görüşmek için Başhekim Yrd. ile sendika olarak randevu alıp görüşme gerçekleştirdik. Yaklaşık 1 saat süren görüşme sonucunda başhekimlikten ayrıldıktan sonra, Fırat Üniversitesi Hastanesi İdari Yöneticisi tarafından toplantıya katılan sendika üyelerimiz odasına​ çağrılarak tehdit edilmiş, mobbing uygulanmıştır.
Sendikamızla birlikte​ toplantıya katıldıkları için baskı kurmuş ve azarlamıştır. Konu ile ilgili sendika yönetimine bilgi verilmesi üzerine sendikamız yönetimi tarafından kendisiyle görüşmeye gidilmiş ve görüşmede esnasında sendika yönetimine karşı hakaret etmiş, tehditler savurarak Kamu Sağlık-Sen ‘in faaliyetlerini engelleyeceğini ve izin vermeyeceğini söyleyerek, bağırarak üzerine yürümüş, güvenliği çağırarak taşkınlık çıkarmış, yeni göreve başlayan güvenlik görevlisi de ‘lan’ kelimesini kullanarak üzerine yürümüş ve başhekimlik korumalarının dirayetli, profesyonel müdahaleleri sonucu olay sona ermiştir.
Hastane yöneticisi hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirten Karataş, şöyle konuştu: ”Sağlık Çalışanlarımızın anayasal hakkı olan sendika hakkını ihlal eden, sendika ayrımı yapan, zor şartlarda görev yapan sağlık çalışanlarımıza tehdit ve hakaret eden bu idareci hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk.Zor şartlarda görev yapan sağlık çalışanlarımıza karşı işgüzar İdarecilerin hakaret, tehdit ve mobbing yapması kabul edilemez! Pandemi ile mücadele etmeye devam eden, canlarını ortaya koyan fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarına masa başında oturup, ahkâm kesenlere karşı Kamu Sağlık-Sen olarak sonuna kadar mücadele edeceğiz. Torpille, ehliyetsiz ve liyakatsiz İdarecilerin Sağlık Çalışanlarına mobbing yapmalarının önüne geçeceğiz.
Tek doktoru raporlu olan bölümde hizmet sıkıntısı
Lösemi hastalığı başlı başına zor, zahmetli bir süreci kapsarken bir de bu derde düşen insanların perişanlığı doktor bulamamak şimdilerde... Çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35'ini yani 1. sırasını oluşturan Lösemi  ülkemizde  her yıl on altı yaşın altında 1200-1500 yeni lösemili çocuk vakası ile artarak devam ediyor. Her yaşta görülebilen bu hastalığın çocukluk çağında teşhis edilmesi, tedavi edilmesini daha da kolay kılıyorken, maalesef ki şehrimizde bu konuda büyük sıkıntılar yaşanıyor. Hastalığın fıtratı gereği 1 yaşın altında ve 10 yaşın üstündeki yeni vakalarda tedaviye cevap azalmakta. Ancak gerek şehrimizde yaşayan veyahut da çevre illerden şehrimize tedavi olmak için kamu hastanelerine başvuran hastalar başka hastanelere yönlendiriliyor. Çünkü doktor yok! Elazığ'da doktor yokluğu nedeniyle çevre illere yönlendirilmeleri üzerine maddi anlamda da zorlandıklarını belirten hasta yakınları, Malatya'daki hastanede zaman zaman yoğunluk oluştuğunu ve hastaneye kabul edilmediklerini belirtiyor.
GÖZ RAPORU ALMAK ÇİLEYE DÖNDÜ
Fırat Üniversitesi Hastanesinde usulsüzlüklere ve keyfi uygulamalara inatla devam ediliyor. 
İddialardan biride Fırat üniversitesinde keyfi bir uygulama da göz polikliniğinde ehliyet raporu için Fırat üniversitesi Hastanesine başvuran hastalar Şehir Hastanesi Fethi Sekine yönlendiriliyorlar. Nedeni ise uzman doktorların odalarından çıkma zahmetine girmeyip asistanları aracılığı ile gelen hastaları mağdur edip farklı hastanelere yönlendirilmesi…
DİŞ HASTANESİ İNŞAATI NEDEN DURDU
                Fırat Üniversitesi tarafından yapımı başlatılan diş hastanesi de kaderine terk edildi. İnşaatı ekonomiden nasibini alarak ve yükleyici firma tarafından kule vinci dahi sökülerek kaderine terk edilen hastane için kafalarda tek soru var “ stadyuma bulunan bütçe hastaneye neden bulunamıyor? Stadyum bu kadar önemliyken sağlık bu kadar gereksiz mi”?
 
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat