YAZIKONAK AKTÜEL SAYFASINDAN ESNAFA DESTEK ÇAĞRISI

Okunma: 203
GÜNCEL 12 Ocak 2021 19:24
Videoyu Aç YAZIKONAK AKTÜEL SAYFASINDAN ESNAFA DESTEK ÇAĞRISI
A
a

YAZIKONAK AKTÜEL SAYFASINDAN ESNAFA DESTEK ÇAĞRISI

24 Ocak’ta yaşanan deprem ve dünyayı etkileyen pandemi nedeniyle zor günler geçiren Yazıkonak belde esnafına yönelik başlatılan yerel esnafına sahip çık Yazıkonak isimli kampanyaya Yazıkonak Belediye Başkanı Hatif Çadırcı’nın destek sağlaması bekleniyor.
Elazığ’da yaşanan deprem ve küresel salgın hastalığı nedeniyle Elazığ esnafı zor günler geçirmeye devam ediyor. Özellikle Korona virüs tedbirleri kapsamında işletme faaliyetlerini kısıtlamak zorunda kalan Yazıkonak Beldesi esnafının can çekişmesi devam ederken, Yazıkonak Aktüel isimli facebook sayfası tarafından esnafa yönelik bir kampanya başlatıldı. Sosyal medya üzerinden başlatılan ‘Yerel esnafına sahip çık Yazıkonak’ adlı kampanyaya vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, topluluk kapsamlı bir destek bekliyor. Geçtiğimiz gün Elazığ’da bir beldede esnafına yönelik açıklanan destek paketi memnuniyetle karşılanırken Yazıkonak Aktüel topluluğu, harekete geçerek aynı davranışı Başkan Çadırcı’dan da beklediklerini, yapılacak desteğin bir nebze de olsa esnafı rahatlatacağını kaydetti.
BAŞKAN HATİF ÇADIRCI’YA DESTEK ÇAĞRISI!
Beldede faaliyet gösteren ancak Korona virüs salgını engeline takılarak zor günler geçiren özellikle servis, çay ocağı, kıraathane gibi esnafların desteklenmesi gerektiği belirtilen kampanyada, belediye tarafından bir destek paket açıklamasının beklentisi içerisinde olduklarını ifade ederek Yazıkonak Belediye Başkanı Hatif Çadırcı’ya çağrıda bulundu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat