VALİ TORAMAN VATANDAŞI DİNLİYOR

Okunma: 40
GÜNCEL 21 Haziran 2022 15:01
Videoyu Aç VALİ TORAMAN VATANDAŞI DİNLİYOR
A
a

VALİ TORAMAN VATANDAŞI DİNLİYOR

İlimizin öne çıkan ve vatandaşlar tarafından sıklıkla dile getirilen sorunları sadece medyadan takip etmekle kalmayıp bunların çözümü noktasında inisiyatif alan Elazığ Valisi Ömer Toraman, Halk Günü Programı kapsamında vatandaşların talep ve sorunlarını dinledi.
Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman düzenli olarak yaptığı Halk Günü programlarını hız kesmeden devam ettiriyor. Vatandaşlar ile bire bir görüşme sağlanıp sorunların hızlı bir şekilde çözüme ulaşması amacıyla düzenlenen program bugünde Elazığ Valiliğinde Elâzığ Valisi Dr. Ömer Toraman’ının makamında ağırlayarak talep ve sorunlarını dinledi.
Vali Ömer Toraman’ın rutinde kalan bir yönetici olmak yerine, asıl sorumlu birimlerin ve siyasilerin dahi uzak durmaya çalıştıkları problemlerin üzerine gitmesi, problemi mahallinde görüp o sorunu yaşayanların da görüşlerini alarak ortak akla hitap eden çözümler ortaya koyması örnek bir yöneticilik açısında takdir ediliyor. Makam odalarından  çıkmayan ve resmi evrakları imzalayıp günde birkaç misafir ağırlayıp bunu sosyal medya hesabından paylaşıp görevini yapmış zanneden medyatik bazı idarecilerin aksine Vali Toraman, zor gibi görünen sorunlara pratik çözümler getiren örnek bir yönetim sergiliyor. 


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat