ÜLKÜ ALTUNDİŞ YILDIZ:"2016' DA 46 PROJE İÇİN 43 MİLYON TL HARCADIK"

Okunma: 1809
GÜNCEL 14 Şubat 2017 12:48
Videoyu Aç ÜLKÜ ALTUNDİŞ YILDIZ:"2016' DA 46 PROJE İÇİN 43 MİLYON TL HARCADIK"
A
a

ÜLKÜ ALTUNDİŞ YILDIZ:"2016' DA 46 PROJE İÇİN 43 MİLYON TL HARCADIK"

ÜLKÜ ALTUNDİŞ YILDIZ:"2016' DA 46 PROJE İÇİN 43 MİLYON TL HARCADIK"

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Ülkü Altundiş Yıldız, 2016 yılında Elazığ' da kırsal kalkınmaya yönelik gerçekleştirilen projeler için 43 milyon TL harcandığını açıkladı.
Altundiş Yıldız, Karakoçan, Keban, Kovancılar, Sivrice ve merkezde süt üreten tarımsal işletmeleri desteklediklerini söyledi. Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması, yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi, kırsal turizm ve kültür balıkçılığı sektörünün geliştirilmesi için IPARD1 programı kapsamında 2016 için AB hibelerini dağıttıklarını ve bütçelerini tamamladıklarını söyledi. 

TKDK, IPARD2 PROJESİ İLE ET, SÜT, SU ÜRÜNLERİNE VE YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİNE AĞIRLIK VERECEK

2017 yılında projelerine et, süt ve su ürünlerine yapılan yatırımların geliştirilmesine öncelik vereceklerini söyleyen Altundiş Yıldız; " Et, süt ve su ürünlerinin üretimi ve pazarlanmasına ek olarak IPARD2 programında manda sütü üretimi, yumurta tavukçuluğu, kaz yetiştiriciliğine ve yenilenebilir enerji üretimine yer vereceğiz. TKDK olarak tek bir sektöre yoğunlaşmak yerine Elazığ' da  bütün sektörlerden çalışmalar gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. İstihdam olanağı fazla olan ve kentsel göçü önleyebilmek adına projeleri hayata geçireceğiz.
Bu süreçte yatırımcıların kurumumuza gelerek doğru bilgiyi elde etmelerini tavsiye ediyorum. Yatırımcıların, kurumumuzda iletişim uzmanları ile iletişime geçmeleri, bir fizibilite çalışması ile kurumumuza gelmeleri sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini katkı sağlar. " dedi.

IPARD2 kapsamında projeler akreditasyon sürecini tamamladığında, incelenen 300 proje içerisinden onaylanacak projelerin açıklanması bekleniyor.
 
HABER- FOTOĞRAF: NİSA YILMAZ
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat