ULAŞ: BAYRAM ÖNCESİ ÇALIŞMA SÜRESİ UZATILMALI

Okunma: 43
GÜNCEL 18 Mayıs 2020 11:03
Videoyu Aç ULAŞ: BAYRAM ÖNCESİ ÇALIŞMA SÜRESİ UZATILMALI
A
a

ULAŞ: BAYRAM ÖNCESİ ÇALIŞMA SÜRESİ UZATILMALI

Elazığ Tuhafiyeciler Oda Başkanı Mithat Ulaş , deprem ve Covid 19 ile mücadele kapsamında  sıkıntılı bir süre yaşayan Elazığlı Konfeksiyoncu esnafının yaklaşan bayram öncesinde çalışma saatlerinin uzatılmasını istedi.
Elazığ Tuhafiyeciler Oda Başkanı Mithat Ulaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada “ Deprem ve Pandemi nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan, özellikle Konfeksiyoncu (Bay, Bayan, Çocuk Giyimi) ve Ayakkabıcı esnaflarımız yıl boyunca, bu günleri değerlendirmek için bekliyorlar. Ve bu bağlamda bayrama kadar olan sürede akşam 23.00'e kadar işyerlerini açmayı planlıyorlar.
Zor bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde yeterli ve gerekli tedbirlerin alınması şartıyla esnaflarımızın bu son 5 gün için akşam 23.00 'e kadar işyerlerini açma taleplerinin değerlendirilmesini yetkililerimizden istirham ediyoruz” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat