TÜRKOĞLU: ÜÇ AY SONRA NE OLACAK

Okunma: 397
GÜNCEL 11 Şubat 2020 08:20
Videoyu Aç TÜRKOĞLU: ÜÇ AY SONRA NE OLACAK
A
a

TÜRKOĞLU: ÜÇ AY SONRA NE OLACAK

Berberler Odası Başkanı Nizamettin Türkoğlu, borçların ertelenmesinin bir çare olmadığını, mağdur olan esnafın bir yıl borçlarının durdurulması gerektiğini söyledi.
Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nizamettin Türkoğlu, borçların ertelenmesinin esnaf için bir çözüm olmadığını, depremde mağdur olan esnafın bir yıl borçlarını durdurulması gerektiğini söyledi. TÜRKOĞLU: PEKİ 3 AY SONRA NE OLACAK?
Başkan Türkoğlu, “Devletimiz diyor ki; ‘elektrik, su, doğal gaz, v.s., banka borçları gibi şeyler’ ertelendi diyor. Tabi ki bu esnaf adına güzel şeyler. Peki 3 ay sonra ne olacak? Şimdi 300 TL gelen doğalgazı ödeyemeyen bir esnaf 3 ay sonra bu doğalgazın bin lira, elektriğin, suyun, bağ kurunu topladığınız zaman 6-7 bin TL’yi buluyor. Bu süreçte 300’ü veya 200’ü ödeyemeyen esnafımız yarın 5-6 milyarı nasıl ödeyecek? Bu konuda Elazığ’ımız gerçekten büyük bir felaket geçirmiştir. Devlet büyüklerimize gerçekten ricada bulunuyoruz. En azından bir yıl mağdur olan esnaflarımızın elektriği, suyu, bağ kuru durdurulsun. Veyahut bir yıl devlet ödesin. Devletimiz gerçekten güçlü. Bu esnaf şu anda çok mutlu seviniyor ama 3 ay sonra bu işler nasıl olacak? sıkıntıya girecek, ödeyemeyecek. Benim bildiğim sadece kendi meslek dalımdan konuşayım, 23 tane erkek ve bayan kuaförün dükkanları yıkıldı. Halen daha hiçbiri dükkan bulamıyor. Bunlara olan destekleri soruyorum evet müracaat etmişler. Bu destekler ne zaman ödenecek, nasıl ödenecek, kime ödenecek, hangi şartlarda ödenecek? KOSGEB’e müracaat diyorlar. Evet KOSGEB diyor ki hasar olanlara biz destek vereceğiz. Hasar raporu olanlara vereceğiz. Bakanlarda diyorlar ki bütün herkese vereceğiz. Şu anda Elazığ’ın bütün esnafı müracaat etmiş. Bu konuda alacaklar mı almayacaklar mı herkes bir şüphede herkes bir muallada. Bakanımızın Pazar günü açıklamasında, ‘Pazartesi günü Halk Bankasından herkes 50 bin TL krediye müracaat edebilir’ Bugün ben bizzat şahit oldum esnaf arkadaşlarım, esnaf kardeşlerim ile bir araya geldim. Diyor ki bankaya gittik, banka ‘bize böyle bir yazı gelmedi’ diyor. Banka kooperatiflere gönderiyor, kooperatifler bankaya gönderiyor. Bu işin aslını, gerçeğini bizde bilmiyoruz ve insanlara cevap veremiyoruz. Büyük bir ihtimalle 2 güne kadar açıklanacağını duyduk” ifadelerini kullandı.
TÜRKOĞLU: ESNAFLARIMIZ BİRAZ SABIRLI OLSUNLAR
Türkoğlu, “Elazığ’da gerçekten 1 yıl, 2 yıl bu esnaf çok sıkıntılar yaşayacaktır. Çünkü artık kendi meslek dalım olarak konuşayım içeriye müşteri girince acaba burası sağlam mı burada bir sıkıntı var mı, ben burada rahat tıraş olabilir miyim? korkusu aldı insanları da. Yani ben gerçekten burada devlet büyüklerimden ricada bulunuyorum; ne olursa olsun esnafların hepsine kredi verilmesini talep ediyorum. Elazığ esnafı eğer bakanlarımız, Cumhurbaşkanımız bir söz vermişler ise sözlerinde dururlar. Esnaf duyduğu an direk seni arıyor. Aynı dakika olacak işler değil. Bence sabırlı olsunlar. Büyük ihtimalle bu hafta içerisinde çözülür. Yani bu 50 bin TL evet doğru konuşulmuş. Bankalar diyor ki ‘bize herhangi bir yazı gelmedi’ Kooperatiflerde diyor ki bize de herhangi bir yazı gelmedi. Mutlaka gelen yazıyı kooperatiflerimiz veya bankalarımız mutlaka bizlere veyahut halka haberdar ederler. Bence biraz sabırlı olsunlar. Gerçekten ödeneceğine bende inanıyorum. Gerçekten 50 bin TL faizsiz para. Ödensin esnafta canlanır. Esnafta  kendine gelir” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat